Нов анализ установи, че около двама от всеки пет тийнейджъри в Европа се борят с психичното си здраве, като момичетата се справят по-зле от момчетата във всяка от 37-те включени държави.
Младите хора днес са изправени пред множество стресови фактори, включително социална изолация и прекъсвания в обучението им, причинени от пандемията от COVID-19, както и социално-икономическа нестабилност и продължаващите конфликти в Украйна и Газа, според доклада, известен като Европейски проект за училищно проучване за алкохола и други наркотици (ESPAD).
Проучването, което проследява навиците на тийнейджърите за алкохол, тютюнопушене и наркотици в продължение на 30 години, включва близо 114 000 ученици на възраст 15 и 16 години в 37 европейски държави.
За първи път през 2024 г. докладът оценява и тяхното психично здраве.
За да се проследи психичното благополучие на тийнейджърите, проучването попита учениците как върви животът им напоследък; например колко често се чувстват бодри, събуждат се свежи и колко се интересуват от ежедневието си.
Изследователите превърнаха тези отговори в индексен резултат; учениците, които са постигнали над 50 от 100 точки по индекса, се считат за имащи добро психично благополучие.
Като цяло 59% от тийнейджърите са достигнали този праг. Но има големи регионални различия в цяла Европа, като тийнейджърите в скандинавските страни се справят сравнително добре, а тези в Централна и Източна Европа - по-зле.
Тийнейджърите в датската територия Фарьорските острови са най-щастливи - 77%, следвани от Исландия (75%) и Дания (72%).
Междувременно, тийнейджърите в Украйна съобщават за най-лошо психично здраве, като само 43% са класифицирани като добре. Украинските юноши имат ограничен достъп до грижи за психично здраве, отбелязва докладът, което ги оставя да се борят с травмите, свързани с войната, до голяма степен сами.
Следващите най-ниски нива на психично здраве са регистрирани в Чехия (46%), Унгария (47%), Кипър и Полша (по 49%).
„Психичното здраве е дълбоко свързано с по-широката социална среда, в която младите хора растат“, обяснява Кадри Соова, директор на застъпническата група Mental Health Europe, пред Euronews Health. Тя не е участвала в проучването.
Разлики между половете в Европа
Момичетата са в по-лошо положение от момчетата във всяка от 37-те изследвани страни. В цяла Европа 49% от момичетата и 69% от момчетата съобщават за добро психично здраве.
Разликите между половете са още по-фрапантни в някои страни. В Италия и Полша например около две трети от момчетата съобщават за добро психично здраве, в сравнение с една трета от момичетата.
В Швеция относително високият процент на благополучие сред тийнейджърите като цяло (62%) прикрива различията между половете. Около четири от пет момчета са имали добро психично благополучие, в сравнение с по-малко от половината момичета.
По-лошите резултати сред момичетата "сигнализират за спешната нужда от целенасочени, контекстуално-чувствителни отговори", казва Соова.
Европа не е единственият регион, който се бори с нарастващ брой проблеми с психичното здраве сред младежите. През последното десетилетие процентът на младите хора с психични разстройства се е увеличил във всяка част на света, според скорошен анализ на медицинското списание Lancet.
Соова призовава политиците да инвестират в образование по психично здраве и достъпна подкрепа за младите хора.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase."Като се справим както с традиционните, така и с нововъзникващите предизвикателства, от употребата на вещества до онлайн рисковете, можем да изградим среда, в която всички подрастващи имат възможност да процъфтяват с достойнство и благополучие", казва тя пред Euronews.