IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Наркотици, алкохол, вейп: Какви са вредните навици на европейските тийнейджъри?

Децата все по-често се осмеляват да купуват електронни цигари

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Европейските тийнейджъри все по-често се осмеляват да купуват електронни цигари, но същевременно да отказват наркотици и алкохол, според нов анализ на навиците на учениците в целия континент.

Новият доклад, известен като Европейски училищен проект за проучване на алкохола и други наркотици (ESPAD), обхваща близо 114 000 ученици на възраст 15 и 16 години в 37 европейски страни. Той проследява тенденциите в употребата на наркотици, навиците за пушене, консумацията на алкохол и други сред европейските тийнейджъри в продължение на 30 години. Ето как са се представили тийнейджърите през 2024 г.

Цигари и алкохол

Въпреки че нивата на тютюнопушене са намалели от 90-те години на миналия век, вероятността момичетата в предучилищна възраст да пушат ежедневно се е увеличила през последните години, установи анализът.

Употребата на електронни цигари също продължава да се увеличава, като 44% от учениците са опитвали електронни цигари поне веднъж, а 22% казват, че пушат редовно електронни цигари, в сравнение с 14% пет години по-рано.

Повечето тийнейджъри казват, че вейповете са лесни за намиране, а тенденцията „подхранва опасенията относно двойната употреба на традиционни и електронни цигари и отразява по-широка промяна към алтернативни никотинови продукти“, гласи докладът.

Забележително е, че алкохолът изглежда става по-малко популярен, като както общата консумация, така и прекомерната консумация на алкохол намаляват през последните две десетилетия.

Въпреки това, прекомерната консумация на алкохол сред тийнейджърите остава проблем в някои региони, като най-високите нива са в Дания (55%), Германия (49%) и Австрия (48%). Подрастващите пият и на по-ранна възраст, установява докладът. Около трима от четирима ученици са опитвали алкохол, а един от трима е пил първата си алкохолна напитка на 13-годишна възраст или по-рано.

Употреба на наркотици

През 2024 г. 12% от учениците са опитвали канабис – което го прави най-често употребявания незаконен наркотик в Европа, въпреки факта, че това е най-ниското ниво, регистрирано от 1995 г. насам.

Момчетата обикновено са по-склонни да употребяват канабис от момичетата, но тази разлика намалява.

Кокаинът и екстазито (известни също като MDMA) са следващите най-популярни незаконни наркотици, като около 2% от учениците някога са ги опитвали, следвани от LSD или други халюциногени и амфетамини.

Като цяло 13% от тийнейджърите са опитвали наркотици поне веднъж и това разпространение бавно намалява от около 2015 г. насам. Има обаче големи разлики между държавите, като процентите варират от 3,9% в Грузия и Молдова до 25% в Лихтенщайн.

Забележително е, че европейските ученици все по-често приемат лекарства с рецепта по немедицински причини. Анализът показва, че 8,5% са опитвали транквиланти и седативи, докато 6,9% са приемали болкоуспокояващи, за да се надрусат.

Игри, социални медии и хазарт

Четирима от петима тийнейджъри играят видеоигри поне веднъж месечно, но игрите вече не са доминирани от тийнейджъри момчета, установи докладът.

Докато момчетата все още са по-склонни да играят игри, разпространението на игри сред момичетата се е увеличило повече от три пъти от 2015 г. насам, като се е увеличило от 22% на 71% миналата година.

От друга страна, момичетата също са по-склонни да използват социалните медии по начин, който смятат за проблематичен, но момчетата са наблюдавали по-голямо увеличение на вредното използване на социалните медии през последното десетилетие.

Като цяло, почти половината от учениците съобщават за проблемно използване на социалните медии през 2024 г.

Близо един на всеки четирима тийнейджъри е играл хазарт за пари през последната година, включително игра на слот машини, лотарии, игри с карти или зарове, или е залагал на спортни или животински състезания. По-голямата част от този хазарт се случва лично, въпреки че 65% от тийнейджърите комарджии го правят онлайн.

Момчетата са по-склонни да играят хазарт от момичетата, въпреки че има големи различия между държавите. Процентът на хазарт след подрастващите варира от 9,5% в Грузия до 45% в Италия.

„Въпреки че много европейски страни приеха по-строги разпоредби за хазарта през последните години, със засилен фокус върху защитата на непълнолетните, хазартът сред европейските юноши остава стабилен“, се казва в доклада.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата