IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Брюксел се обяви за задължителното ваксиниране

ЕК предлага общи стандарти за оценка на новите лекарства

Снимка: архив, Булфото

Снимка: архив, Булфото

Европейският комисар за здравеопазването Витянис Андрюкайтис се обяви за задължителното ваксиниране.

Той заяви, че онези, които се противопоставят на ваксинирането, трябва да носят отговорност за увеличаващата се смъртност от овладени вече в Европа заболявания, която се регистрира напоследък.

„Ваксините помагат и тези, които са против, са отговорни, ако числата на ваксинираните падат, защото това е много опасно за обществото, за Европа и за човешкия живот“, заяви комисарят.

Андрюкайтис коментира обещанията на някои партии в Италия да отменят задължителното ваксиниране в страната след парламентарните избори през април. Рим въведе ваксините след рязко покачване на детската смъртност от дребна шарка.

Европейската комисия предложи днес да се въведе задължителна система за оценяване на новите лекарства и медицински технологии, която да покрива всички държави членки. Така според Брюксел пациентите ще могат да получат по-лесен достъп до информация за последните научни достижения в областта на терапията на различни заболявания, без да трябва да събират данни за най-работещите методи на лечение страна по страна.

ЕС има подобна мрежа от 20 години, но тя е доброволна и според Еврокомисията не дава добри резултати. В мрежата за съвместни клинични оценки за лекарства участват всички държави без Румъния и Гърция. А България и още 6 страни не се включват в общата работа по оценката на медицински изделия, съобщи Европейската комисия. В момента в ЕС има 51 национални органа, които дават оценки за новите лекарства и терапии, които Брюксел иска да обедини.

Освен че ще прави съвместни клинични оценки и ще може да кани научни светила да се произнасят по тяхната ефективност, новият механизъм ще се грижи да идентифицира нововъзникващи здравни технологии, така че да може да се отделят най-обещаващите от тях, които да стигат по-бързо до болните.

Новият механизъм ще се занимава с преценяването на ефекта от прилагането на нови лекарства, които са в процес на лицензиране за пускане на пазара, със съществуващите медикаменти с ново активно вещество или тези, чиято сфера на използване се разширява към нови заболявания.

По отношение на медицинските изделия се предвижда да се дава мнение за апаратурата например за инвитро диагностика, но не за технологиите за правене на хирургични операции, които ще си останат национален прерогатив.

Европейският център ще отговаря за клиничните аспекти на здравните технологии като дефиниция, безопасност, клинична ефективност на новия метод или препарат спрямо вече съществуващите, съобщи Европейската комисия.

Очаква се законодателното предложение да бъде одобрено до края на 2019 г. от Европейския парламент и страните членки. Механизмът ще влезе в сила от 2023 г., за да се даде време на производителите да се адаптират към новите изисквания.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата