Зам.-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович (Словакия) обяви днес готовността си да бъде кандидат за следващ председател на институцията.
Шефчович ще участва във вътрешната надпревара в Партията на европейските социалисти (ПЕС). Окончателното решение кого ще издигне ПЕС за председател на ЕК се очаква да бъде взето на 7-8 декември на партийно заседание в Лисабон.
Готов съм да служа на ЕС в друго качество, заяви днес Шефчович, който от 2014 г. отговаря за т. нар. енергиен съюз, а предишните пет години бе еврокомисар по образованието. Желая да поведа общите усилия на социалдемократите за промяна в Европа, добави той.
Шефчович отбеляза, че в ЕС съществува чувство за неравенство заради неравномерно разпределените в обществото ползи от глобализацията и заради разширяващата се пропаст между бедни и богати. Съществува чувство на несигурност от цифровизацията, миграцията, демографията, носталгия по миналото. Прогресивните ценности са поставени под натиск. Фалшивите обещания на антиевропейците, ксенофобите, популистите, използват оправданите страхове на хората, злоупотребяват с родолюбието. Тези сили играят с огън, който може да унищожи европейската ни мечта, коментира кандидатът.
Хората навсякъде в Европа трябва да се чувстват готови за бъдещето. Желая да укрепя чувството за сигурност и стабилност. Европа трябва да бъде подкрепена от всички граждани. В последните 10 години в ЕК разбрах какво можем да постигнем заедно. Съдбата ни е в собствените ни ръце. За много неща трябва да разчитаме на себе си, заяви Шефчович.
Като естествени търговски съюзници на ЕС той посочи САЩ и Китай. Европа трябва да бъде социална, зелена, солидарна, уверена, горда, умна. Трябва да спрем да говорим за изток и запад, север и юг. Необходими са мостове между градовете и покрайнините, между избирателите и избраните, изградени на основата на взаимното доверие и разбиране. Политиците трябва да дадат добрия пример, добави Шефчович, цитиран от БТА.
За разлика от своя съперник от Европейската народна партия Манфред Вебер, включил се в надпреварата за председател на ЕК миналата седмица, Шефчович даде възможност за въпроси на журналисти и произнесе 1-2 изречения на френски език. Попитан за отношенията със САЩ и ядреното споразумение с Иран, Шефчович защити сделката с Техеран, както и предложението ЕС да внася енергия, която да плаща в евро, а не в долари, както досега. Той добави, че въпреки трудните отношения с Русия ЕС се надява преносът на газ през Украйна да продължи и догодина.
Шефчович (52 г.) е завършил Московския държавен институт за международни отношения, а след това е работил като дипломат в Зимбабве и Канада. Той е бил посланик в Израел и постоянен представител на Словакия в ЕС.

Nasdaq прекъсна 13-дневната си печеливша серия заради несигурността около примирието с Иран
Най-голямата партия в румънското коалиционно правителство оттегли подкрепата си за премиера
Кадър на деня за 20 април
Учен: Предстои разработването на демографската проблематика във вътрешната ни политика
Лагард: Двойната несигурност на войната изисква повече данни преди решение за лихвите
Обемът на сключените сделки в световен мащаб се възстановява въпреки войната в Иран
Времето днес: Нова облачна вълна носи дъжд и гръмотевици, температурите падат
Църковен празник на 21 април – кого почитаме и какви са поверията
Хороскоп за всички зодии за 21 април: Важно решение за Везните, любов за Стрелците
Рецепта за зелена супа с тиквички и спанак
Продажбите на електромобили в Европа скочиха с 51% заради скъпите горива
Кандев: Натиск имаше, но не се предадохме в битката за честни избори
Промениха малко правилата във Формула 1
Кайрън Уилсън обърна младок и продължава в "Крусибъл"
Вълците изпаднаха от Висшата лига
Стадионите на Мондиал 2026: "Линкълн Файненшъл Фийлд“
Виктория Силвстед
Левски и Лудогорец треперят: ЦСКА е най-успешният отбор в плейофите
Таро карта за 21 април, вторник
Дневен хороскоп за 21 април, вторник
Слотове за дамите, игри на маса за кавалерите в Betvam
Тази вечер по Bulgaria ON AIR стартира култовият сериал „Фильо и Макензен“
Kyle Dixon и Michael Stein с цялата музика от Stranger Things с концерт в НДК на 14 септември 2026
Венера преминава в Близнаци на 24 април - Търсим флирт и разнообразие
Поколението Z избра Радев
The Washington Post: Изборите в България изправиха Брюксел отново на нокти
ПАСЕ: Изборите в България са тест за доверие и демократична устойчивост
Експерти: Около 300 млн. евро годишно се изплащат у нас за болнични, свързани със стрес и прегаряне
От Микена до Омир: историята на една забравена империя
Основна част от гласоподавателите на ПБ са бивши избиратели на ПП-ДБ (18,3%) и ГЕРБ (15,6%)
Китайската AZSpace ще изстреля първия си търговски космически модул през 2026 г.
Съкровища под водата: Откриха над 130 потънали кораба в Гибралтарския залив
Пускането по вода на „Титаник II“ отново бе отложено
Пожелайте си нещо: Кога и как да наблюдаваме Лиридите
Феноменът синестезия: Когато хората чуват цветове и усещат вкуса на думите
Междузвездният обект 3I/ATLAS проявява невиждана досега активност