Лидерите на държавите членки на ЕС, които вчера се събраха в Брюксел за пръв път от началото на пандемията, не успяха да се обединят около бюджета на Блока за периода 2021-2027 г, както и Фонда за възстановяване от пандемията. Защо се стигна дотам и какво ще бъде разпределението на парите за борба с COVID-19? Темата коментираха пред Bulgaria ON AIR бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев и преподавателят в НБУ проф. Анна Кръстева.
"Определено Борисов отиде с една голяма кошница, която очакваше да напълни с много грантове. Той очакваше да получи потупване по рамото за политиката на правителството си. За съжаление, тази кошница ще остане полупразна. Не само, че няма да има увеличение на грантовете, напротив - те ще бъдат намалени", заяви Керемедчиев в ефира на Bulgaria ON AIR.
От своя страна проф. Кръстева спомена основния аргумент на т.нар. "Пестелива четворка" (Австрия, Нидерландия, Швеция и Дания). Тя смята, че те разсъждават по следния начин: Ние не просто трябва да ви дадем пари на вас, за да излезете от тежката криза, причинена от пандемията, а ние трябва да ви научим как да си ловите рибата. Защото утре ще дойде друга криза и вие трябва да знаете какво да правите.
"Става дума за "златен дъжд" от милиарди, който ще се изсипе", обясни преподавателят.
Бившият зам.-министър на външните работи отбеляза, че основното разделение на държавите членки на ЕС е между югоизточни и северни.
"Северните държави открай време искат да наложат върховенството на закона. В момента те виждат златен шанс през финансите да се опитат да въведат този контрол. По време на пандемия националните бюджети стават определящи. Ако имаме популистки режими в Източна Европа, те биха използвали тези средства за укрепване на техните позиции и за намаляване демократичните процеси в техните страни. Това е основното притеснение на евролидерите", каза той.
Според проф. Кръстева има една промяна във функционирането на ЕС, която е демократична в същността си. Тя е на мнение, че малките страни стават големи. Тя даде за пример Нидерландия, която днес определя дневния ред на Европа.
Милен Керемедчиев подчерта, че ЕС е доказал своята неефективност и бягане от проблемите.
"Това стана ясно още от емигрантската криза - всяка страна се справяше така, както намери за добре. В момента коронавирусната криза даде същият сигнал. Вече пети месец няма помощ от страна на ЕС за най-пострадалите държави. Настроенията против ЕС се увеличават. Г-жа Фон Дер Лайен беше принудена да се извини от политиката на ЕК. Европа е икономически колос, който е на глинени крака. В момента Европа се учи да живее без САЩ, които се оттеглиха от западните принципи. Ние трябва да се справяме сами, но не успяваме", допълни експертът.
Проф. Кръстева изтъкна, че кризите трябва да родят възможности, защото огромните суми, които ще бъдат разпределени, трябва да бъдат превърнати в развитие.
"ЕС ясно казва, че две са големите направления, по които ЕС трябва да върва - едното е цифровизация (електронното управление означава прозрачност на управлението), другото е зелената икономика. Протестиращите хора искат европейско бъдеще на България - те искат прозрачни закони и зелена икономика", обясни тя.

Маню Моравенов: Нужна е държавна стратегия за развитие на капиталовия пазар
Lilly стана първата фармацевтична компания, достигнала оценка от 1 трлн. долара
Първата среща на високо равнище на Г-20 в Африка започна с амбициозен дневен ред
Коалицията на Мерц се бори за оцеляване, докато спорът за пенсиите ескалира
Холивуд бори кризата с фокус върху децата
Весела Чернева: САЩ искат Европа да поеме всички разходи по възстановяването на Украйна
Спор за Бюджет 2026: Пропаст или социален стълб за хората?
Готви се спешно освобождаване на Благомир Коцев като кмет на Варна?
Разбити пътища и наводнения: Последствията от дъждовете в Петричко
Краеведските четения в Казанлък: Интересни факти за будителите и книжовниците
Санкции до 500 лв. и строги проверки против пушенето в училище
Радост за Левски: Арда торпилира ЦСКА 1948
Конкуренция за ЦСКА и Левски? Още един клуб напира за перла от Втора лига
Янев избра „гладиаторите“ на ЦСКА за мача с Ботев Пловдив
Алберт Попов 21-ви след първия манш в Австрия
Нюкасъл – Манчестър Сити
ЦСКА – Ботев Пловдив
Често задавани въпроси за първото бебешко легло
МЕГА Черен петък от VITAGOLD! Отстъпки, които не са за изпускане!
Седмична нумерологична прогноза за 24 – 30 ноември
Лондон през декември – какво не бива да пропускаме при посещение преди Коледа
3 задължителни ястия за 24 ноември – Света Екатерина
Любовен хороскоп за 24 – 30 ноември
Хванаха за ден 31 шофьори с алкохол или наркотици
Над 7600 пияни шофьори спипани у нас за 10 месеца
Арестуваха бившия бразилски президент
ОИК-Варна с извънредно изявление относно Благомир Коцев
Отвлякоха над 300 деца в Нигерия
Джей Ди Ванс: Всеки план за край на войната трябва да запазва украинския суверенитет и да е приемлив за двете страни
Пилот на United Airlines: Самолетът бе ударен от космически отпадъци
Съществуването на НЛО „вече не е под въпрос“, твърди американски режисьор
Спорите на мъха оцеляват 9 месеца в космически вакуум
Морските костенурки притежават мистериозна суперсила
Алтернатива на SLS: Blue Origin ще създаде по-мощна версия на ракетата New Glenn
Ракетата на Илън Мъск постави рекорд по изстрелвания от космодрума във Флорида