Втори археологически парк на мястото на малко известния Късноантичен мавзолей в София ще бъде създаден до края на лятото.
По откритите предмети и направени археологически проучвания археолозите предполагат, че тук се намира крайградско имение на високопоставен сердикийски гражданин, в чиито предели попада и така нареченият Мавзолей на Лозенския хълм – днес част от столичния район "Лозенец" и съвсем близо до центъра на града.
Вероятно мавзолеят е направен за членовете на знатната римска фамилия в подножието на хълма.
Археологическите проучвания и работата на терен провери кметът на София Йорданка Фандъкова, по чието настояване започна разкриването на културно-историческото наследство на мястото. Работата по проекта се ръководи от екипа на заместник-кмета доц. д-р Тодор Чобанов, съобщиха от Столичната община.
"Това, което знаем от дистанцията на днешното време, е, че Лозенският хълм е бил обитаван в Късната античност – втората половина на IV век", каза Чобанов.
Теренът, на който се намира мавзолеят, беше спасен от инвестиционни намерения за застрояване след 2001 г., когато археологическите проучвания са възстановени от археолозите Константин Шалганов и Марио Иванов от Регионален исторически музей – София.
Най-ценният предмет, открит при проучванията, е ваза тип „диатрета“ от втората половина на ІV в. Тя е също луксозна, изработена е от два пласта стъкло с ажурна мрежеста украса и фигуралнорастителен фриз в кобалтовосин цвят. Композицията изобразява Дионисиева сцена, в центъра на която е бог Дионис.
Вазата може да се види експонирана в залите на Регионален исторически музей – София.
Разкрити са още над 160 монети и златен коланен накрайник, гривна, гребен и други предмети, свързани с живота на знатната фамилия.
Сходен, но по-малък мавзолей, е разкрит в италианския град Равена.
Фокусът на софийския античен обект е разкритата сграда, която е една от най-големите за Римската империя с подобен характер.
В проекта е предвидено да се изпълнят консервационно-реставрационни дейности по археологическите останки от мавзолея и по саркофазите, частично покритие на мавзолея. Ще бъде оформено пространство тип "беседка" за запознаване на посетителите с историята на мястото и детска площадка. Паркова алейна мрежа и осветление, места за отдих и детски кът, както и ново озеленяване в околното пространство.

Nvidia и Meta подкрепиха още една седмица с ръст за S&P 500 и Nasdaq
Киев опитва да окаже влияние в близкото обкръжение на Владимир Путин
Китай отново е водещият препъникамък при продажбите на германките автомобилни марки
АПИ планира първия цялостен ремонт на Аспаруховия мост във Варна
Унгария създава агенция за възстановяване на изгубени активи от ерата на Орбан
Европа се връща към волатилността в сянката на скъпия петрол
Хороскоп за 11 юли 2026: Везните да внимават с документите, Овните да не бърза с решенията
Синът на Весела Лечева загина при инцидент с джет в Гърция
Копривата притежава лечебна сила на 11 юли, според народните вярвания
Рецепта за домашен сироп от бъз
ЕС обмисля дистанционен контрол на скоростта на колите от Космоса
Левски изригна: Син ад ще настане, цял свят ще ви чуе!
Холанд и компания се заканиха на Англия
Трансферен удар: ПСЖ договори нападател на Барса
Ливия Гуло
Късмет за Меси: Швейцария без Манзамби срещу Аржентина
Спортът по телевизията днес, 11 юли
„Изтрити от лицето на земята“ от Джо Спейн
Любовен хороскоп за 13 – 19 юли 2026
Италианска шоколадова торта с череши и рикота
Нумерологична прогноза за 11 юли
10 сигнала, че детето е слънчасало
3 лесни рецепти за постна яхния
България, Гърция и Румъния се сблъскват с траен демографски спад
АПИ планира цялостен ремонт на Аспаруховия мост във Варна
България влиза под засилен европейски контрол заради висок бюджетен дефицит, какво следва
Китай и Русия в тайно съдружие се готвят за световна война
Дацов: Данъчната ни система е сред най-добрите в Европа - не товари бизнеса
Евростат: Половината гърци не могат да покрият неочаквани разходи, най-висок дял в ЕС
Учени пресъздадоха условията в земното ядро с помощта на лазери
Престоят в Космоса може да ускори стареенето, твърдят учени
Биолози разкриха как виждат морските звезди
Китай засне за първи път неуловимата „квазилуна“ на Земята
Blue Origin търси външно финансиране от 10 милиарда долара
НАСА е забранила на астронавтите да говорят за извънземни на Луната