IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Затоплянето на Северния Атлантик предвещава изключително горещо лято в Европа

Честотата на горещите вълни се е удвоила от прединдустриалните времена насам

Снимка: архив, БГНЕС

Снимка: архив, БГНЕС

Европа най-вероятно ще се изправи пред изключително горещо лято тази година, показват моделни изчисления, публикувани от Института за метеорология „Макс Планк“ (Max Planck Institute for Meteorology – MPI-M) в Германия, пише ДПА.

Екипът на института стига до това заключение след анализ на много данни от Атлантическия океан, събирани в продължение на десетилетия.

Оказва се, че европейските горещи вълни често са предшествани от затопляне на Северния Атлантик, което се случва около три години преди екстремно гореща вълна. Това позволява на експертите да прогнозират изключително топли лета до три години предварително.

Изследователи от Университета в Хамбург са използвали климатичен модел, разработен в MPI-M, за да изчислят различни симулации на европейския климат в периода от 1962 до 2022 г., включително такива, които отразяват връзката между затоплянето на Северния Атлантик и екстремните горещини.

В края на симулирания период оценката, представена в списанието Geophysical Research Letters, показва, че натрупването на топлина отново е във възход. Това подсказва, че Европа ще преживее изключително горещо лято през 2025 г.

Изследователите от MPI-M подчертават, че прогнозирането на подобни крайности е от съществено значение за човешкото здраве и за ограничаване на щетите.

Честотата на горещите вълни в Европа се е удвоила от прединдустриалните времена насам, а изключително горещи лета, които в момента се случват веднъж на 10 години, може до края на века да започнат да се случват почти всяка година.

Проучването припомня, че Европа преживя едно от най-екстремните си лета през 2003 г. Смъртността на континента се повиши, а много европейски страни изпитаха недостиг на вода и понесоха големи загуби заради слабата реколта.

Температурата на световния океан и по-специално на Северния Атлантик се покачва през последните години. Климатолозите подчертават, че това затопляне далеч надвишава естествените колебания и че основната причина за него е човешката дейност.
(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Времето
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата