IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Дал или Доган – от трън, та на глог


Обратно в новината

Коментари

Напиши коментар Коментари

68
КараИбрахим
преди 14 години
Харесвам 5 Не харесвам 5
Петър Берон в своя прочут "Рибен буквар" /1824 г./ определя езика, на който е написана книгата като ТРАКИЙСКИ и сам той се самоопределя като "роден от православанех родителя тракиоти" т.е. тракийци. Разбира се това обстоятелство и тези пасажи от буквара в по-късните десетилетия тихомълком са "изсечени" от нашите пишман-учени...Всъщност българският език е в голямата си степен тракийски в своята граматика и до някъде с лексиката си. Просто престъпна заблуда е да твърдиме, че ние българите сме потомци на някакви си азиатско-манджурски диви племена, наречени с изкуственото име "прабългари". Истината е известна за нашия произход, но все още разните му там "професори, академици и други пишман-историци" здраво и бясно си защитават историческите лъжи и фалшификации за произхода и езика на българския народ.
отговор Сигнализирай
67
КараИбрахим
преди 14 години
Харесвам 2 Не харесвам 9
На входа на джамията в с.Жегларци,Добричко,доскоро стоеше петреден надпис от който се виждаше,че джамията е построена от благодетеля,сахиб юл-хаират в-ел хасинат Дервиш бей,през 698г.=1298г.Т.е.100 години преди да дойдат Османците.Поради това,се оказва,че тя е най-старата джамия на Балканския полуостров.
отговор Сигнализирай
66
Караисмаил
преди 14 години
Харесвам 7 Не харесвам 0
Абе истенските българи ги избива(52 рода до девето коляно),царБорис с насилствено налагане на християнството в България,за да се подмаже на Византия
отговор Сигнализирай
65
Do 35
преди 14 години
Харесвам 2 Не харесвам 0
V İran ot vekove govorqt persiyski. Te go nari4at "fars" koeto nie proiznasqme "pers"
отговор Сигнализирай
64
КараИбрахим
преди 14 години
Харесвам 2 Не харесвам 10
Името на областта Делиорман е на турски-Луда гора,Лудогорие,според именити български учени (К. Иречек, проф. Ст. Романски, проф. Ст. Младенов) е останало от прабългарите и куманите и е било известно още преди идването на османските турци. Още в 12-ти век то се среща под формата Телеорман в съчиненията на византийския историк Йоан Кинам (ГИБИ, том VII, с. 227).
отговор Сигнализирай
63
жан вължан
преди 14 години
Харесвам 3 Не харесвам 2
Още 3 до 4 години извън власта и ДПС-то ще се стопи. Няма ли за крадене ще се скарат . Това е партия без идеология създадена от ДС и ЦРУ
отговор Сигнализирай
62
КараИбрахим
преди 14 години
Харесвам 2 Не харесвам 10
Петър МутафчиевЕТНИЧЕСКИ ПРОМЕНИ В СЕВЕРОИЗТОЧНА БЪЛГАРИЯ ПРЕЗ ТУРСКАТА ЕПОХА. Тук заварените от османското завоевание севернотюркски остатъци са били доста многобройни. При езиковата си близост със завоевателите единствена пречка за пълното им сливане с тях се е явявало религиозното различие, тъй като без всяко съмнение тия потомци на прабългари,печенези, узи или кумани през течение на многовековното си пребиваване върху териториите на средновековна България не са могли да останат със своите първобитни вярвания.Сега, за да се изравнят с господствуващия народ, те трябвало да приемат исляма.Днешното турско-мохамеданско население в Делиорман следователно е образувано от два различни слоя: 1) севернотюркски-прабългари,печенези, узи и кумани 2) османски. Какво е било численото отношение между тях, това не може да се определи. Сигурно е само, че османският ще да е бил незначителен и именно това обяснява предимно севернотюркския характер на делиорманския турчин. И ако все пак различието между него и османския не е тъй голямо, това навярно се дължи не толкова на влиянието, упражнено върху му от втория слой, колкото и на онова, което идвало от Шумен. През XVIII в. тоя град се издига като голям военен център, а рано преди това и като първо средище на мохамеданската духовна култура в Североизточна България. От него османският език прониквал все по-дълбоко в делиорманския, като не само го трансформирал, но и все повече стеснявал площта на разпространението му.
отговор Сигнализирай
61
КараИбрахим
преди 14 години
Харесвам 3 Не харесвам 13
Каменен надпис от околностите на Силистра на гръцка графикаи южнодунавски прабългарски диалект от Х в.: - Охши,гитме гиле!-на прабългарски - Стрелецо, не отивай в града!-превод на тракославянски. -Окчу,гитме иле!-съвременен турски.И защо владеейки съвременния турски език,аз разбирам прабългарския?
отговор Сигнализирай
60
до караибрахим
преди 14 години
Харесвам 5 Не харесвам 3
А бре караибрахиме, ти май само унгарски и македонски историци четеш а? :)))))))))))))
отговор Сигнализирай
59
Узунов
преди 14 години
Харесвам 6 Не харесвам 1
до КараИрахим-------------------------Не знам какво си пушил но е време да спреш!
отговор Сигнализирай
Новини