Той отбеляза, че намира за напълно закономерни изявленията на вътрешния министър и представителите на другите институции по въпроса.
Държавата и институциите трябва да покажем не само воля, но и възможности да отстоим интересите на гражданите и в частност - на бизнеса, каза президентът Първанов и допълни, че е очевиден климатът на несигурност в професионалните среди и в гражданското общество.
Обществото ни е в правото си да очаква бързи резултати и да види, че ще има радикална промяна в действията на правозащитните органи, посочи още Първанов.
Държавният глава заяви, че убийството на банкера Емил Кюлев не е просто поредното убийство, а е акт за атакуване на идеята за успех, основан на спазването на правилата.
Той допълни, че стои въпросът кой е заинтересован от това да не се допускат европейските норми в бизнеса и в частност - в застрахователния бизнес. Георги Първанов отбеляза, че Кюлев бе възприел тези правила.
Като заяви, че не би искал да коментира професионалните версии за характера на убийството на банкера, президентът заяви, че е трудно оспорим изводът за тежкия обществено-политически ефект, който вчерашното убийство на Кюлев ще има.
Президентът намира за основателни изводите, свързани със съвпадението на убийството с връчването на мониторинговия доклад на Европейската комисия. Според Първанов, това трябва да се тълкува като знак, че организираната престъпност няма да се спре пред нищо на финалния етап от придвижването ни към ЕС.
Едва ли е пресилено да се каже, че организираната престъпност навлиза в нов етап от дейността си - етап, на който престъпниците ще останат на нивото "вътрешна саморазправа" и на който може би ще трябва да очакваме по-тежки провокации срещу държавата и обществото, каза още той.
Според Георги Първанов е крайно необходимо да се набележат конкретни мерки за борба с корупцията. Той припомни идеята си за създаване на независима служба за борба с корупцията и посочи, че би било добре да се обсъди и възможността за създаване чрез промяна в Закона за съдебната власт на специализирано прокурорско звено за борба с корупцията, което да е на пряко подчинение на главния прокурор и да се оглавява от заместник-главен прокурор.
По думите на президента такава промяна би подчертала намерението на държавата да превърне противодействието на корупцията в свой приоритет.
Първанов попита дали не е време да се премахне изцяло имунитетът на магистратите и народните представители. Той посочи, че това ще доведе не само до реално равенство на всички граждани пред закона, ще демонстрира волята на институциите никой да не стои над правосъдието, както и че такъв знак би бил разчетен добре и от европейските ни партньори.
В заседанието на съвета участват главният прокурор Никола Филчев, министрите на вътрешните работи Румен Петков, на правосъдието - Георги Петканов и на финансите - Пламен Орешарски, директорът на Националната следствена служба Ангел Александров, главният секретар на МВР ген. Илия Илиев, председателят на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност Стоян Кушлев, както и представители на парламентарните групи и секретари на президента.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 6 август
Американските борсови индекси са в отстъпление, петролът отново се устреми нагоре
OTP Group отчете силни финансови резултати през първото полугодие
В Европа работят над 10 хил. пивоварни, в България те са 42
Пазарният регулатор на ЕС ще оценява управлението на риска в управляващите дружества
RWE се отказва от проектите си за морски вятърни паркове в САЩ
Шум, бетон и жеги: Как животните се променят, за да оцелеят сред хората?
Късна емисия
Целулит - защо се появява и какво наистина работи срещу него
Христо Янев след разгрома над "Макаби": Критиките няма да ме спрат да работя за ЦСКА
Лошото момче на НБА ще продължи да играе във Финкс
Бруно мина медицинските тестове в Северен Лондон
Атрактивен шампион по забиване идва в Европа
Спортът по телевизията днес, 7 август
Мачовете по телевизията днес, 7 август
ОФИЦИАЛНО: Вини Жуниор остава в Мадрид до 2032
Таро карта за 7 август, петък - Деветка пентакли
Дневен хороскоп за 7 август, петък
Бисквитена торта с течен шоколад и йогурт
6 идеи за релакс за заети жени
3 ползи за здравето от сините боровинки, според диетолози
Янка Рупкина и „Мистерията на българските гласове“ в новата песен на Ели Гулдинг
Можем ли да живеем до 146 години, а и повече?
Как да изберем протеинов шейк и за какво трябва да внимаваме?
Психология за родители: Режимът и чувството за предвидимост
Защо рискът от исхемичен инсулт се повишава в горещините?
FDA одобри Еnlicitide decanoate: Революционна перорална терапия за висок холестерол
Болест на Бехтерев – как храненето може да подпомогне контрола на заболяването?
Винисиус Жуниор преподписа с Реал (Мадрид)
ЦСКА удари с 3:0 Макаби като гост
Тъжна вест! Почина голямо име в медицината
Златото стигна до 4295 долара за унция
Във Варна наградиха победителите в Спартакиадата на ВМС
Нови правила пратиха рекорд на Карлос Насар в историята