IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Правителството ще променя Кодекса за социално осигуряване

Във връзка със забележките на ЕС по глава 11 "Икономически и валутен съюз", правителството прие проект за промяна на Кодекса, който разширява възможностите за инвестиране на пенсионните фондове

Правителството ще променя Кодекса за социално осигуряване

Правителството прие проект на Закон за промени в Кодекса за социално осигуряване, с направените в него изменения, допълнени и уточнения, съобщиха от пресслужбата на МС.

Проектът предвижда да бъдат разширени възможностите за инвестиране на средствата на пенсионните фондове чрез включването на нови инвестиционни инструменти. Промените са в изпълнение на поетите ангажименти по глава 11 "Икономически и валутен съюз" в преговорния процес за присъединяване на страната ни към ЕС.

С промените в кодекса се въвежда по-детайлно разграничаване на инвестиционните инструменти на фондовете за допълнително пенсионно осигуряване, определяне на инвестиционните ограничения за новите инструменти и допълване на количествените ограничения за инвестиране на средствата на тези фондове с цел по-добра диверсификация и намаляване на инвестиционния риск.

Измененията в кодекса посочват правилата за валутно съответствие между активите и пасивите на пенсионните фондове. Предвижда се и въвеждането на изискване за квалифицираност на дългови ценни книжа (дългови ценни книжа с инвестиционен кредитен рейтинг) - общински, ипотечни и корпоративни, с оглед избягване на възможността за инвестиране на средствата на пенсионните фондове във високорискови ценни книжа, някои от които не се търгуват на регулиран пазар.

Промените предвиждат и въвеждането на забрана пенсионно-осигурителното дружество да получава заеми от името и за сметка на пенсионен фонд, както и на ограничения на сделките с активи на пенсионния фонд - ограничение за извършване на репо-сделки с ценни книжа и забрана за придобиване или прехвърляне на ценни книжа на регулиран пазар чрез кръстосани и блокови сделки, поради възможността за непазарно договаряне на цените на последните два вида сделки.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата