IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Всеки с болежките си за ДАНСинга... при Орешарски

Не съм политик, нямам политически амбиции, заяви премиерът

Протестиращи при премиера. Снимка: БТА

Протестиращи при премиера. Снимка: БТА

"Не съм политик, нямам политически амбиции. В момента изпълнявам програма, която, струва ми се, е доста важна", декларира премиерът Пламен Орешарски пред представители на протестиращи и граждански движения, с които разговаря в Гранитната зала на Министерския съвет.

Орешарски обеща сам да казва кое не е изпълнил от програмата си и защо.

"Давам си сметка за рисковете, които съм поел", каза още той. По думите му в днешната ситуация отговорността да се ръководи държавата е може би един от най-големите рискове.

Гостите се надскачаха в изказванията си, кой от колко време протестира – от три дни, от февруари или от години.

Повечето от тях коментираха ситуацията и осъдиха остро кандидатурата на Делян Пеевски. Някои поискаха и граждански контрол върху ДАНС.

Имаше и съвети към премиера, включително в шеговит тон, от рода на: "Ако бяхте избрали Бойко Борисов за шеф на ДАНС, нямаше да има протести".

Орешарски допусна, че новият ръководител на ДАНС ще трябва да разследва много неща.

"Има достатъчно аргументи, за да си създаваме хипотезата, че най-малкото системата на енергетиката не е ръководена ефективно", посочи той.

ДАНС ще продължи да наблюдава всички сектори на нашето стопанство. Те трябва да имат и поле на дейност, което не е съвсем публично, но един възможен вариант е ръководителят на ДАНС да го викаме при нас отвреме-навреме, а той да прецени кое е класифицирана информация и какво може да ни каже, предложи Орешарски.

Той заяви, че отчита ясно политическата грешка в предложението Делян Пеевски да оглави ДАНС.

Премиерът допусна, че всяко назначение в бъдеще ще бъде подлагано на още по-внимателен преглед и изрази съжаление, че у нас трудно се намират безспорни авторитети.

Орешарски заяви, че целта на нов Изборен кодекс ще бъде да се разшири максимално участието на гражданите в политическия живот на страната.

Премиерът опроверга тезата на протестиращите, че ДПС управлява страната.

ДПС е една от двете партии, които подкрепят правителството, посочи той. По думите му няма подписано коалиционно споразумение, а подкрепата е на базата на програма, която е известна.

Орешарски уточни, че е избрал за областен управител на Пловдив Венцислав Каймаканов, защото му е известен като мениджър.

Премиерът поиска време да се запознае "с фактическата обстановка" в Пловдив и в Благоевград, преди да отговори дали ще смени областните управители там, срещу които има недоволство и протести, защото са от квотата на ДПС.

За да поставят искания и въпроси, към премиера се обърнаха Антон Димитров, представител на Граждански форум „Промяна“, Димитър Кисимов, представител на пенсионерите и на движение „Граждански контрол“, Момчил Куцаров, представител на протестиращите, Ася Стоянова, която се определи само като протестираща, Спас Колев от Гражданска инициатива „Свободни, можещи, силни“, Евгения Тодорова от инициативния комитет на майките, Юли Петров, гражданско движение „Аз обичам Видин“, Божидар Томалевски, „Другата България“ и др.

Гражданин, представил се като Георги Александров, обясни, че не представлява никого и че е разбрал от „телевизията“ за срещата.

По неофициални данни за разговора в Министерския съвет са се записали над 70 души, макар сутринта да стана ясно, че повече от 20 НПО-та отказват да се видят и да преговарят с премиера.

След блок от въпроси от гостите премиерът отговаря, а разговорът води шефката на политическия кабинет Мария Дивизиева. Освен въпроси за гражданския контрол върху работата на институциите, в частност ДАНС, имаше такива за конкретни проблеми, например на пенсионерите и хората с увреждания.

Някои търсеха гаранции, че след модела „батко и братко“ и „майка и син“, няма да има „чичо и леля“, други питаха за икономиката, за съдебната система, за здравеопазването, трети излагаха частни случаи.

След срещата пред медиите премиерът посочи, че има възможности за увеличаване на минималната работна заплата догодина, но не конкретизира детайли.

Ще го внесем за разглеждане на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Възможностите са големи, ще го решат синдикати и работодатели, каза той. Предизборната програма на управляващите предвижда минималната работна заплата да бъде 450 лева в края на мандата.

Орешарски кани „всички, които искат да правим диалог“ на среща утре по същото време. Не мисля, че на площада може да се води нормален диалог, каза той.

Министър-председателят оцени днешната двучасова среща като форма на обмяна на мнения.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата