Това, което се случва, прилича на връщане 15 години назад, заяви Александър Кашъмов по повод идеята за връщане на Параграф 12 в Закона за досиетата.
Спорният Параграф 12 предвижда забрана да се проверява принадлежността към бившите тайни служби на лица, които са били началници на отдел или на сектор във военното разузнаване и Националната разузнавателна служба след 16 юли 1991 г.
По времето на ГЕРБ тази забрана беше отменена, което предизвика недоволство у тогавашната опозиция. Сега като управляващи те се готвят да го възстановят.
Според Кашъмов внесените промени защитават голям кръг лица от осветляване на досиетата за принадлежност към ДС. Кашъмов взе участие в кръгла маса на тема „Предизвикателствата пред разкриването на досиетата в България“.
В самото начало на прехода процесът, свързан с осветляването на ДС, започна с едно престъпление, заяви от своя страна проф. Калин Янакиев. Той визира унищожаването на документи на службата. По негови думи това внася много напрежение в обществото. Протестите, които гнетят България вече 4 месец, в някаква степен се дължат на тези завързани още оттогава зависимости и неизтриваеми предположения за зависимости, заяви Янакиев.
Той беше категоричен, че досиетата раждат зависимости. Задкулисието и мафията бе създадена, благодарение на късно приетия Закон за достъп до документите на Държавна сигурност. ДС е съучастник в куция, съмнителния български преход, смята той.
Янакиев обясни, че са били разкрити само агентите и доносниците, но не и вербовчиците. Ние сме пред прага на поредния опит за фалшифициране на миналото, смята професорът.
Според журналиста Христо Христов пък през 2006 година именно левицата и коалиционният й партньор Движение за права и свободи приемат законодателството за осветляване на досиетата. Като гражданско обществото трябва да помогнем на БСП и ДПС да не отстъпят от тази политика, в която участваха през 2006 година, смята Христов.
Няма демократична държава, която да допуска всеобхватна секретност, каза Момчил Методиев по повод секретността в службите за сигурност. Методиев е бивш член на Комисията по досиетата. Според него отпадането на Параграф 12 не застрашава прикритието на агенти, както и живота им. Той припомни, че комисията има право да скрива принадлежност при мотивирано искането от страна на службите. Според него липсата на информация ражда конспирация.
Думата взе и шефът на комисията по досиетата Евтим Костадинов. Сега действащият закон бе израз на консенсус между всички парламентарно представени партии в 40-то НС, заяви той.
На конференцията присъстваха депутатите от ГЕРБ, сред които Вежди Рашидов, Веселин Вучков, Цветан Цветанов и Красимир Ципов. Вучков обясни, че на конференцията са били поканени всички лидери на парламентарно представени партии, както и вносителите на промените в Закона.
Събитието беше организирано от Сдружение „Граждани за европейско развитие на България” и софийското бюро на Фондация „Конрад Аденауер”.
Ръководителят на бюрото на Фондация „Конрад Аденауер“ в София Марко Арндт определи като „странна“ идеята да се променя Закона за досиетата, тъй като е доста напредничав.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.