Опозицията няма да подкрепи предложената от правителството актуализация на бюджета, защото според ГЕРБ тя не решава проблемите с държавните средства.
"За нас актуализацията на бюджета трябва да бъде с допълнителен дефицит от 5 млрд. и 720 млн., което на касова основа прави 7% от БВП, а дългът трябва да се увеличи с още 3,4 млрд.“, заяви депутатът Менда Стоянова.
Според нея, ако правителството не признае, че това е състоянието, и парламентът не гласува такава актуализация, ще се стигне до срив на държавата до края на годината и отлагане на разходи за следващата година.
Менда Стоянова коментира, че дори исканото от ГЕРБ увеличение на дълга е силно занижено, защото има огромни разходи.
"Най-вече има едно изключително сериозно перо, за което никой не говори, това са европейски проекти и програми”, заяви тя.По думите й от два месеца правителството е спряло всякакви плащания, но трябва да се заделят 3 милиарда, за да се изпълнят проектите, независимо от това че в момента от Брюксел няма възвръщаемост, защото в противен случай след време няма да имаме никакво основание да си поискаме парите по европроектите.
Според Менда Стоянова правителството предлага да намали приходната част на държавния бюджет с 500 милиона, което според нея е стъпка в правилната посока, но не е достатъчно и приходите трябва да се намалят с 1 млрд. лева.
ГЕРБ няма да подкрепи и актуализацията на НЗОК, защото и там правителството ще предложи да се отпуснат по-малко пари от нужното.
"Правителството предлага актуализация на разходите в бюджета на НЗОК в размер на 225 млн. лв., независимо че Надзорният съвет, Лекарският съюз и здравният министър изчислиха, че недостигът е 330 млн.лв., 100 милиона по-малко”, коментира Стоянова.
Според нея това означава, че отново в края на годината следващото правителство ще бъде поставено в невъзможност да плати всички направени от болниците разходи или ще трябва да се отлагат плащания за следващата година, което означава нова дупка и за следващия бюджет.
"Ние настояваме актуализацията да е в размер на 330 млн. лв“, отсече тя.

Европейските пазари преминаха през волатилна сесия в четвъртък
„Ай Ти Еф“ гласува дивидент, Агрия и ИКХ са предвидили такъв в дневния ред
Русия съобщи за изстреляна междуконтинентална ракета "Ярс" в учението с Беларус
Тръмп ще бори потребителските разходи като отложи ограниченията за хладилни агенти
Nvidia вече не е абсолютен монополист, но е далеч от детрониране
SOFIX се повишава с 0,09% до 1246,52 пункта
Джиков, ПБ: Мерките ще намалят цените с 10% и ще ги нормализират дългосрочно
Централна емисия
Цончо Ганев: Кабинетът "Радев" не прави реформи, само нови назначения и зрелища
Централна емисия
Николай Вълканов: Промените в законите на КЗК и КЗП са опасни, потребителите ще пострадат
Случва се: Ливърпул вече намери заместник на Слот, любопитно име е
София Томала
Гръм от Англия: Ливърпул уволнява Арне Слот
Балотели залюби секси венецианка
Белгиецът Алек Сегерт спечели 12-ия етап от Джиро д'Италия
Става интересно: "Кюстендилеца" с обръщение към Валтер Папазки
Дневен хороскоп за 23 май, петък
5 топ прически с минимална поддръжка
3 зодии с финансов успех в седмицата 25 – 31 май 2026
11 правила за дълъг живот от Петър Дънов
Тест: Какво послание има за вас Вселената
10 празнични десерта за 21 май
Кое е по-опасно: Прегряването на спирачките или това на двигателя?
Спипаха десетки преписвачи с "бръмбар" на матурата по БЕЛ само в едно училище
Сблъсък за милиони: Две суперколи на Lamborghini са унищожени след катастрофа (СНИМКИ)
Утре: В 1434 училища ще се проведе матура по профилиращ предмет
Наградиха победителите в конкурса „Справедливостта има лице“
НСИ:1/3 от учителите у нас са над 55 години
Китайски учени осъществиха безжично предаване на енергия
Слънцето изхвърли енергия към Меркурий: Ще достигне ли бурята до Земята?
SpaceX е готова за Уолстрийт: Състоянието на Мъск може да скочи до 1 трилион долара
Откриха огромни залежи на литий в Апалачите: Стигат за 500 млрд. смартфона
Из разсекретените документи в САЩ: 13 изтребителя са преследвали едно НЛО