Броени часове остават до началото на 48-ия парламент. На този етап все още не е ясно дали ще бъде излъчено редовно правителство. Преди това обаче депутатите ще трябва да изберат председател на Народното събрание, а номинираните са вече четирима.
Изборът ще определи и какви са възможностите за осигуряване на мнозинство, което евентуално да подкрепи и правителство. Според всички обаче това няма да е лесна задача.
"Няма смисъл да се опитваме да правим правителство, което няма да е подкрепено, след това втората партия да се опитва, а след това да се залъгваме евентуално и с трети мандат. След като първите две партии не могат да поемат отговорност, няма как да има стабилност", смята лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов."Престиж е всяка партия да има предложение за председател. Оптимист съм да се избере, но всички сигнали вървят към 49-и НС", коментира Манол Генов от БСП.
Шансът за коалиция между първата и втората политическа сила става все по-малък. Въпреки че подобна опция се появи след изказване на Кирил Ананиев от ГЕРБ, лидерът Бойко Борисов отхвърли вариант, в който партията би подкрепила правителство с мандат на "Продължаваме промяната".
Въпреки това Борисов отново потвърди, че са готови на компромиси в името на държавата. Най-желаният партньор на ГЕРБ - "Демократична България" обаче също не дава индикации за съвместна коалиция
ДБ са категорични, че ще подкрепят Никола Минчев за председател на парламента и няма да имат свой кандидат. А от "Български възход" смятат, че председател на НС трябва да е излъчен от най-голямата парламентарна сила.
Вижте повече в репортажа на Иван Кънчев, Борислава Алексова и телевизия Bulgaria ON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
Войната в Иран променя облика на световната авиация
Купувачите и строителните компании в САЩ изглеждат готови за примирие
Кадър на деня за 4 април
МВФ призова Японската централна банка да продължи да повишава лихвите
Хороскоп за 5 април: Ден на изпитания в комуникацията и нужда от спокойствие
Радев: Малкият бизнес е под натиск, а "нашите хора" получават комфорт
Цветница е! Какво символизира празникът и какво е забранено на този ден
Бомба! Турски гранд брои милиони на Левски за Майкон
Добруджа - Левски
Кокала разкри рецептата за титла на Левски
Шестте отлични мача на Боби Михайлов
Черно море - Славия
Класическата победа на ЦСКА дойде без класа
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
Таро карта за 5 април, неделя
Цветница е! Празникът на цветята
Виц на деня - 5 април
Времето днес - слънчево със слаб вятър
Студенти от ВСУ спечелиха националното състезание по наказателноправни науки
Седмичен хороскоп 6 април - 12 април 2026
Питбул нахапа две малки деца в Бургас
Спартак ще играе за бронза в турнира за Купата на България по хандбал
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал