Въпреки ниските си доходи, българите консумираме три пъти повече енергия в домовете си, отколкото в Германия например, обяви председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев в интервю за БТА. Той коментира стартиралата Национална програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради.
“Държавата е заинтересована от изпълнението на тази програма,защото когато гражданите спестят 50 процента от сметката за електроенергия, това ще е допълнителен разполагаем доход за всеки”, отбеляза Добрев.
По думите му със спестените средства хората ще увеличат потреблението в икономиката, което ще й помага да расте. Бившият икономически министър изрази надежда следващата година да бъде осигурен също такъв ресурс, а след две години програмата да продължи, но не със 100, а със 75 процента безвъзмездна помощ.От 2016 г. ще стартира също така и програмата в МРРБ с европейски средства, където ще бъдат включени блокове с по-малко от 36 апартамента, посочи още Добрев. Той съобщи, че се обмисля и подпомагане на еднофамилните жилищни сгради след втората година.
“Сдружението е само форма, която позволява участие в програмата, и когато е регистрирано с тази единствена цел, не може да прави други неща, дори те да му бъдат вменени със закон, обясни Добрев в отговор на опасенията на гражданите за собствеността на жилищата им.
Той увери, че няма уловка и притесненията са единствено, че интересът е по-голям от осигурения ресурс.
По думите на Добрев само в първите три дни са подадени 24 заявления за саниране, а всеки следващ ден броят им расте. “Залите, където водим разяснителна кампания навсякъде са пълни. Интересът е голям, но хората имат опасения заради страховете, които някой се опитва да насажда. Надявам се да успеем да разсеем съмненията”, посочи Добрев.

Китай бърза да обезвреди тиктакаща бомба със закъснител за имотния пазар
ЕС все още няма емисар, който да участва в преговори с Русия за Украйна
Тръмп иска да засили икономическия натиск върху Иран, какви са вариантите му?
Кадър на деня за 16 август
АЕЦ "Козлодуй" работи без промяна в графика, предприети са мерки заради ниското ниво на Дунав
Спортните залози набират популярност в плановете за забогатяване на поколение Z
Какво всъщност означават предупредителните кодове за времето
Растения срещу комари и други насекоми
Емоции, грация и медали: България се представи отлично във Франкфурт (СНИМКИ)
Илияна Йотова: Българският трибагреник отново е на световния връх в художествената гимнастика
Млад белгиец стана треньор на Шотландия
Чуковете пропиляха два гола аванс срещу Бърнли
Емоционално и с гордост! Президентът Илияна Йотова поздрави гимнастичките ни
Илиана Раева с много силни думи за грациите ни
Дунав обърна Локо Пд на Лаута
Треньорът на Ботев Враца посочи грешката на отбора му срещу ЦСКА
Таро карта за 17 август, понеделник - Луната
Дневен хороскоп за 17 август, понеделник
Седмичен хороскоп за 17 - 23 август: Емоции за Лъва
От една мечта до собствен бранд – историята на Силвия и Studio REFORMER Vibe
5 насекоми, които са полезни за градината
Седмична таро прогноза за 17 - 23 август
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Езиковата мрежа на мозъка е по-голяма, отколкото се смяташе, откриха учени
ЦИК: Машините, на които ще гласуваме през октомври, са с изтекла гаранция
Портних: Дори картинките не са на Коцев. Ние му ги оставихме. Той просто ги наследи.
Златен медал: Стилияна Николова е световна шампионка на бухалки
На 28 юли 2061 човечеството ще види Халеевата комета
През това лято във Варненска област данъчните са разкрили над 250 нарушения на търговци