80% от асансьорите в страната не отговарят на съвременните изисквания за безопасност. Това обяви председателят на Българската асансьорна асоциация Валентин Маринков.
Той съобщи, че 80 000 асансьора у нас са на възраст между 30 и 60 години, а не малко съоръжения са на близо 90 години. Маринков уточни, че собствениците рядко извършват необходимите планови ремонти и това допълнително влошава състоянието на асансьорите.
80 000 асансьора нямат необходимите системи за безопасност, уточни още Валентин Маринков, цитиран от "Дарик".Той съобщи, че 80% процента от съоръженията са с полуавтоматични врати и нямат врата на кабината. ”Това е изключително опасно и вече от десетилетия в истинските европейски държави този въпрос е решен", каза Маринков.
Той даде пример с инцидент от началото на годината, когато заради липса на такава врата двегодишно дете остана без пръсти. Малчуганът паднал на пода на асансьора, пръстчетата му попаднали между вратата и прага на кабината и били откъснати от съоръжението.
Оказва се, че повечето асансьори не отговарят на изискванията на Европейския съюза за безопасност, а добавянето на необходимите системи струва между 2000 и 3000 лева.
"Няма допълнителни устройства за сигурност, каквито изискват новите европейски изисквания и стандарти. Заедно с тази кабинна врата трябва да се постави щит под кабината, за да не може човек, когато е заседнал и излиза, вместо да скочи на площадката, да падне в шахтата. На редица асансьори няма устройства за контрол на товара и те могат да тръгнат при претоварване", каза Маринков.
От Държавната агенция по метрологичен и технически надзор обясниха, асансьорите наистина не отговарят на новите изисквания за безопасност, но това не означава, че има риск при тяхната експлоатация. Нужно е обаче съоръжения да се поддържат и да се ремонтират своевременно.
За безопасността на асансьорите се заговори по-интензивно през лятото на 2014 година. Тогава жена загина, а друга бе тежко ранена след като асансьор падна в блок на бул. "Цариградско шосе" в София.