В разгара на летния туристически сезон темата за палатките на плажа и алтернативните начини за почивка на море отново предизвиква крайни реакции от привърженици и противници.
Според единия лагер дивото къмпингуване е вредно за околната среда, опасно за почиващите и разрушително за местния хотелиерски бизнес.
Аргументите на другата страна са, че отговорно прекараната почивка на палатка или в каравана нанася по-малко щети на природата и е сред малкото останали начини човек да може да прекара добре отпуската си на иначе все по-бетонираното ни Черноморие.
Споровете са разгорещени, но законът мълчи – няма разпоредби по отношение на дивото къмпингуване. Общините се опитват да го регулират с наредби, които накрая падат в съда и така в крайна сметка то се оказва нито разрешено, нито забранено.
Противниците му сочат за пример държавите, където има категорична забрана – например Гърция, Хърватия, Германия, Франция, Дания, Англия и т.н. Тук обаче има важна подробност – в по-малки от България страни като Хърватия и Дания има по над 500 къмпинга, които са от най-различна категория и съответно - заедно поемат милиони нощувки всяка година, пише bTV.
В България къмпингите са 23, половината от които са в отвратително състояние. Става дума предимно за наследени от социализма обекти, защото в момента легалното изграждане на къмпинг минава през процедури, които отказват желаещите.
В Швеция, Норвегия, Финландия, консервативните Турция и Русия дивото къмпингуване е разрешено и даже се насърчава. Има обаче правила. Също както е в Испания – конкретно там на едно място не може да се събират повече от 3 палатки или 10 каравани за над 3 дни и на по-малко от 200 метра от воден басейн. При злоупотреби глобите са изключително солени.
В "Сивата зона" – без алтернатива на дивото къмпингуване, но и без ясни правила за него, са България, Румъния, Сърбия и Швейцария, като все пак в алпийската страна се препоръчва да попитате местните, преди да разпънете палатките. Албания пък се превръща в топ дестинация за палатки на плажа.
България и дивото къмпингуване – "сива зона", без алтернатива
У нас няма много възможности за тези, които не искат да почиват на хотел
09.07.2018 | 13:00 ч. Обновена: 07.12.2024 | 20:15 ч.
Снимка: visualhunt.com
Напиши коментар
Към коментарите
-
Индийският външен министър: БРИКС нямат интерес от отслабване на долара
-
Церемонията на повторното откриване на "Нотр Дам" ВИДЕО
-
ВСУ загубиха една трета от американските гаубици M777
-
Вселенският патриарх Вартоломей настоява за единен Великден
-
Специалният пратеник на ООН за Сирия призова за спокойствие в страната
-
Радостин Василев стана зам.председател на НС
-
Най-накрая пробив: Доц. Наталия Киселова е новият председател на 51-ото НС
-
Лавров пред Тъкър Карлсън: Грешно е Запада да си мисли, че Русия няма червени линии ВИДЕО
-
Защо българин бе убит във Флорида? Говорят очевидците
-
Москва този път няма да спаси Асад и Сирия
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата