Правителството подготвя допълнителни мерки срещу покачването на цените, както и за защита на потребителите.
"Те имат смисъла на психотерапия, която успокоява част от съгражданите, които са разтревожени от възможността цените да вървят нагоре заради еврото. Те вървят нагоре поради всякакви други причини, само не заради еврото", каза председателят на Българския форум на бизнес лидерите (БФБЛ) Левон Хампарцумян в студиото на "Денят ON AIR".
По думите му от тази гледна точка усилията са безсмислени.
"Като че ли дават резултат. Всеки опит на доста по-добре организирани държави - Китай например, дори те не си помислят да администрират цени. Няма дефиниция какво е спекула. Всички говорят за спекула, но никой не казва какво е", подчерта Хампарцумян пред Bulgaria ON AIR.
Какво да очакваме след 1 януари 2026 г.
"Цяла България се трансформира значително след 90-а година. Това, което не знаем как се трансформира, са сенчестите структури, които са структурирани още от съветско време. Политиците, които са в парламента, не управляват България, а някакви други хора, които не ходят на избори. България не се управлява по принципите на политическо доверие, а на принципите на силов контрол", анализира председателят на БФБЛ.
Еврото не е панацея, която лекува всички проблеми, но дава повече възможности, изтъкна Хампарцумян.
"Трябва да си вкараме в ред съдебната система, здравеопазването, образованието, сигурността. Те са свързани едно с друго", настоя той.
Според госта, когато се говори за харчове, трябва да се говори за ефективност на системи и процеси.
"Това включва заплатите. Нека да ги увеличим, но дали ни трябват чак толкова много хора, дали ни трябват хора с тези настройки? Еврото е добра стъпка от тази гледна точка, но то ни дава възможности, с които по-бързо да си оправим нещата, но ако искаме. Градивната част на обществото иска промени", на мнение е Хампарцумян.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.