Само 27 души са заявили интерес да станат доброволци в аварийно-спасителни работи в Столичната община, от тях 20 са одобрените кандидати, съобщи за БТА Димитър Минчев – директор "Управление при отбранително-мобилизационна подготовка, защита при бедствия и пожарна безопасност" на общината.
В продължение на два месеца Столична община търси поне 266 кандидати, колкото е допустимият брой за такова формирование.
Основната причина, според Минчев, за липсата на интерес е и непопулярното заплащане – по 3,60 лева на час за времето, в което членът на доброволното формирование е ангажиран.
По думите му ситуацията може да се промени, след като на база на предложенията за промени в законовата уредба се напише нова наредба за доброволческите формирования.
Докато това се чака, кметът на София ще сключи с всеки един от одобрените 20 кандидати индивидуален договор. Това ще е първата стъпка за регистрацията на формированието от "Противопожарна безопасност и защита на населението", с която щему се даде уникален код. Всеки от членовете пък ще получи уникален номер.
Заявилите интерес да участват в доброволческото формирование са хора с различни професии, сред тях има и лекар, психолог. Интерес към това да стане доброволец е проявила и живееща от повече от десет години в София мулатка, но засега не е подала документи.
Сред кандидатите и одобрените от тях обаче няма представители на малцинствени групи. Основната работа на подобно формирование е да помага при овладяването на кризисни ситуации, обясни Минчев.
Последният път, когато изпитахме нужда от такъв тип хора, беше при проливните дъждове в края на миналата година. Нямаше кой да прави най-елементарното – да пълни чували с пясък и да ги подрежда, за да спре водата, докато служителите на Гражданската защита" можеха да извършват другите дейности, изискващи по-квалифицирани действия, поясни Минчев.
Одобрените кандидати ще преминат обучение по програма на служба "Противопожарна безопасност и защита на населението". Използването им в дейности по овладяването на кризисни ситуации ще става със заповед на кмета на София.
Освен това формирование, във всички селища в крайните столични райони има сформирани групи за гасене, които помагат при овладяването на по-големи горски пожари.
Последният такъв случай е само отпреди седмица в района на град Бухово, където в помощ на пожарникарите са били такива групи от Бухово и кв. "Сеславци", отбеляза Димитър Минчев.

Ванс пристигна в Швейцария за мирни преговори с Иран, Ормузкият проток е основна тема
Акция на седмицата: „Еврохолд България“ АД
Криптосекторът може да се окаже неподготвен за реалността на АІ хакерските атаки
Кадър на деня за 20 юни
Как ястребовата политика на централните банки влияе на пазарите на акции?
Преломен момент настъпва във войната в Украйна
Дъщерята на Гордън Рамзи и Адам Пийти очакват първото си дете (+СНИМКА)
Приключенецът Мартин Гергов ще обиколи България с ретро колело "Балкан"
Спаначена баница със сирене – класическа рецепта за Еньовден
От пазара в България до превод на тамилски: Работата на литературния агент
Жена изчезна в района на Банско, планински спасители я издирват
Мозъчно загниване - има начини да се отървем от дигиталната зависимост
Свободните агенти загубиха тежко от Вихрен в първата си контрола от подготовката
Киуан грабна сребро от Световната купа
Божинов с любопитен трансфер
Левски се похвали с изумително постижение
Трус при съперника на ЦСКА в Европа
Селекционерът на Кюрасао е в еуфория след историческата точка
МОЛЕЦ стартираха лятното си турне пред 5000 души и със специална изненада от DARA
Поверия за 21 юни – най-дългият ден в годината
Баница със сирене и спанак за Еньовден
Магията на хортензията: Цветето на хармонията и късмета
Нумерологична прогноза за 21 юни
Седмична таро прогноза за 22 - 28 юни
Нашествие на пеперуди у нас
Национален турнир по адаптирано плуване за деца с увреждания се провежда днес във Варна
Частични избори се провеждат в няколко населени места в страната
Голям район на Варна е без вода в неделя
101 пожара с потушили огнеборците за денонощие у нас
Непълнолетно момче загина при тежка катастрофа край Разград
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни