От 1 април ще бъдат увеличени двойно ловните екипи за бездомни кучета на Общинско предприятие "Екоравновесие", съобщи кметът на София Йорданка Фандъкова.
По думите на Фандъкова след тежкия инцидент в "Малинова долина" контролът по работата на дружеството ще бъде поет от нея, а не от заместник-кмет, както беше до момента.
На телефон 988 04 35 ще могат да се подават сигнали денонощно за бездомни агресивни кучета, а жалбоподателят ще получава информация за направеното по сигнала.
Трябва да се спре псевдогрижата към бездомните кучета - ако обичаш животните, трябва да ги гледаш вкъщи, посочи Фандъкова.
Тя припомни, че през миналата година са подготвени проекти за четири приюта, но по действащата нормативна уредба само един от тях за 500 кучета ще струва 6 млн. лева, а ако се промени наредбата за земеделското министерство, което общината настоява от няколко месеца, цената ще падне три пъти. Кметът даде за пример приюта в Горни Богров, който сега събира 500 животни, а ако се променят нормите, животните могат да се увеличат до 800.
Тя изрази готовност общината да предостави терени за изграждането на приюти за кучета от страна на неправителствените организации, занимаващи се с правата им.
През следващата седмица ще бъде разгледана наново програмата за овладяване на популацията от бездомни кучета, но според председателя на комисията по околна среда Лорита Радева от общината многократно настояват пред земеделското министерство за изработването на национална програма, защото проблемът не е локален.
Амбицията ни е до две години да намалим наполовина броя на бездомните животни на улицата, посочи Фандъкова.
Тя добави, че ловните екипи на "Екоравновесие" са на граждански договор и ловецът получава по пет лева на заловено животно.
От началото на годината в районните администрации са регистрирани над 1000 домашни кучета с поставени чипове, в ОП "Екоравновесие" се води регистър за поставените чипове на бездомни кучета.
Осем са вече заловените бездомни кучета от мястото на инцидента от вечерта на 28 март в ж.к. "Малинова долина", за които има предписание от Областната агенция по безопасност на храните за умъртвяване. Общо три екипа са на място, като действията им се подпомагат от "Общинска полиция".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС задълбочава икономическите отношения със Западна Африка
Съоснователят Лука Ангелов е продал всичките си акции от "Градус"
Американските индекси се покачват след новината за мирен план на САЩ за войната в Иран*
България се изравни с Гърция по паритет на покупателната способност
Регионалният министър: Пътната агенция има задължения за 752 млн. евро
Петролът поевтиня, но трейдърите остават предпазливи
Костадин Костадинов: Паметта на граф Игнатиев не трябва да бъде поругавана
A1 стартира предварителните поръчки на Apple AirPods Max 2
Задържаха младежи за изнудване: 30-годишен принуден да плати €5 500 заради скандално видео
Правителството и петролната асоциация: Няма опасност от недостиг на горива
Трайчо Трайков: България прие 10 дерогации за руски части за АЕЦ "Козлодуй"
Трансферен удар за Барса, взима Виктор Осимен
Легендата Марчело Липи надъхва Италия
Те го уволниха, а сега той се подигра зверски с тях
Турчин изчетка сериозно треньора на Интер
Лидерът на ЦСКА дръпна ръчната
Шок! Фенове и играчи плащат гаранция от 15 000 долара, за виза за Мондиал 2026
Лесни трикове за професионален грим вкъщи
40 години Seven Churches: POSSESSED с концерт в София
5 трика, с които да преборите пролетната умора
Серийната драма „На границата“ започва по Bulgaria ON AIR
Главоболие, световъртеж – как ни влияят магнитните бури?
Наистина ли магнезиевият глицинат е скритата тайна на красотата? Ето какво споделят специалисти
Иран каза кораби на кои държави могат да преминават през Ормузкия проток
Авиокомпании спират полети заради високи цени на горива
Театърът във Варна с голямо намаление на всички билети
Костадинов: Рискуваме отравяне на водата на цяла Североизточна България
В Черно море няма да има рокади в ръководството
Учени установиха генетичния предел при клонирането на бозайници
Илън Мъск с нова амбициозна идея: Петаватов изчислителен клъстер на Луната
Първият космически кораб с ядрен двигател ще полети към Марс през 2028 г.
НАСА превзема Космоса: Агенцията с нови инициативи в посока Луната и Марс
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?