Сравнително спокойна е обстановката в област Кърджали, където е обявен код "червено" за проливни дъждове и силен вятър.
След падналите в района обилни валежи през последното денонощие няма данни за нанесени щети. Спасителни екипи са отводнили мазета, приземни етажи и паркинг и са отстранили паднали дървета по пътища от републиканската мрежа.
Всички микроязовири в областта са под наблюдение. Язовирите от каскадата Арда са повишили обема си, но в тях има достатъчно свободно място за постъпващите количества вода, съобщава БНР.
Националният институт по метеорология и хидрология очаква валежи до 70 литра на квадратен метър днес, както и пориви на вятъра от 18 метра в секунда.
Валежите в Златоград през последното денонощие достигнаха 107 литра на квадратен метър, съобщиха от Метеорологичната станция на връх Рожен.
В Смолян са се излели 76 литра на квадратен метър, като най-много дъжд е паднал в село Манастир - 118 литра на кв.м.
Бързата намеса на Районна служба за пожарна безопасност и спасяване, общинското предприятие "Благоустройство и комунални услуги" и доброволци спасиха десетки домове от придошлата река Туфча, в района на гоцеделчевското село Брезница.
Подобно прииждане на реката не е имало от 50 години, твърдят възрастни жители на селото. Профилактично е спряно електроснабдяването на квартала в близост до реката, има опасност от падане на стълбове от електропрносната мрежа.
Обстановката в град Поморие също е изключително усложнена. Вследствие на силния дъжд канализационната система е затруднена и не може да поеме интензивния валеж, съобщиха от общината.
Помпените станции функционират, но не могат да поемат големия дебит вода, причинен от валежите. Наводнени са участъци от десет улици, като нивото на водата там достига до 40 сантиметра.
Получени са сигнали на тел.112 за наводнени приземни избени помещения. Към настоящия момент валежът продължава, което не дава възможност за цялостно извършване на отводнителни мероприятия.
В Бургас ситуацията също е тревожна, след като през последните 24 часа се изля дъжд с количество 90 литра на квадратен метър.
Към момента улиците са проходими и няма поражения по инфраструктурата. При дежурните в общината са получени няколко сигнала за запушени шахти.
Прогнозите са в Бургас валежите да продължат днес и утре, но постепенно да намаляват като честота и количество.
40 литра на квадратен метър са измерените количествата дъжд в Хасково, като има подадени общо 15 сигнала за наводнени приземни етажи, магазини и шахти. От местната пожарна уточниха, че най-засегнати са две жилищни кооперации в Хасково и Димитровград и супермаркет в Свиленград. Въпреки това на този етап на територията на областта няма опасност от наводнения.
Около 30 литра на кв.м са падналите валежи в община Сливен. В града има запушени шахти на няколко места, като наводненията по улиците са образували автомобилни колони.
Системата за ранно предупреждение от наводнения за водосбора на реките Марица и Тунджа обяви оранжев код за тревога за река Тунджа при Елхово, съобщиха от Министерството на околната среда и водите. Според актуалната информация, постъпила от Системата за прогнозиране на екстремни явления за водосборите на реките Дунав и Марица на базата на European Flood Alert System (EFAS), се очаква преминаване на високи води по река Арда.
По-значими повишения на водните нива на притоците й река Върбица и река Крумовица се очакват на 29 и 30 октомври 2012 г.
Във връзка с обилния дъжд и силния вятър кметът на София Йорданка Фандъкова е разпоредила на Столичния инспекторат съвместно с фирмите, ангажирани с почистването на града, да следят непрекъснато състоянието на уличните шахти, както и да работят по бързото отстраняване на падналите листа и клони от бурята, съобщиха от пресцентъра на Столичната община.
Столичният кмет е възложил на районните кметове да извършат проверка на критичните участъци на реки и на участъци от пътната инфраструктура и да докладват за състоянието им, както и да обходят районите си и да набележат проблемните участъци.
Общо 53 са постъпилите в Столичната община сигнали на тел. 112, свързани с днешния обилен дъжд. Най-многобройни са сигналите от районите "Красно село", „Триадица", "Витоша" и "Красна поляна". Сигналите са подадени до фирмите оператори, ангажирани с почистването на уличните шахти и оттоци.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Стефан Иванов е новият Главен риск директор на УниКредит Булбанк
КФН започва обучение на ученици по финансова грамотност във връзка с еврото
Русия се похвали, че се е отървала от статуса на "петролна икономика"
Бизнес перспективите в Германия неочаквано се влошават
Антоанета Антонова: Има риск от увеличаване на сивия сектор в шивашкия бранш
Европейските банкери очакват IPO възстановяване следващата година - този път наистина
Арестуваха двама за грабеж и побой над сириец в София
Парите идват за три зодии, но не е време за нови проекти
УЗФ с водещи позиции в Рейтинговата система на университетите за 2025 г.
Обедна емисия
В "Левски" започват разговори за смяна на собствеността
Боби Михайлов е в болница след прекаран инсулт
Пребити от Арсенал: От Тотнъм сричат пред феновете
Нов собственик? Левски излезе с огромна новина!
Любимец на сектор "Г" избира между ЦСКА и Арда
Левски разкри преговарящите със "Спорт Републик"
Трансферна бомба: ЦСКА продава звезда във Франция
Барса прилапва бразилско бижу
Таро карти за декември за всяка зодия
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от "Зоотрополис 2"
Auto Italia откри благотворителна фотоизложба Deus Ex Machina с емблематични модели Ferrari и Maserati
Броени дни до 360-градусовото шоу на Миро
Седмична таро прогноза за 24 – 30 ноември
Летете изгодно с „България Еър“ до 11 европейски дестинации през 2026 година
Рая Назарян към Украйна: В тези трудни времена не сте сами
Тръмп намекна: Може би се случва нещо хубаво
Инсулт повали Борислав Михайлов, в болница е
Лиляна Павлова: Еврото е един защитен механизъм
Обновяват сградата на ДКЦ V "Св. Екатерина" във Варна
Във варненския квартал "Чайка" гражданите сами си разчертават паркоместа
Истината е някъде там: Защо е трудно да открием извънземен живот
В пояса на Кайпер е открита загадъчна структура
Магнитни бури в периода 24 – 26 ноември
Съмненията остават: Известното и неизвестното за космическото тяло 3I/ATLAS
Изключителни темпове и мащаби на загуба на лед при ледника Хектория
От НАСА предупреждават: Големите американски градове потъват