IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Проф. Балтов: Готови сме за сценарий с 10 000 на ден заразени

По думите му, не всички карантинирани си стоят у дома

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Болниците се готвят за сценарий с 10 хиляди заразени от коронавирус на ден, каза директорът на "Пирогов" проф. Балтов.

"Важно е карантинираните да спазват карантината. Знам за хора, които продължават да ходят на работа, въпреки нея. Има и такива, които продължават да смятат, че няма такъв вирус и всичко е теория на конспирацията", заяви  директорът на "Пирогов" проф. Балтов пред Нова тв.

"Беше абсолютно недопустимо да има хора, които твърдят, че при коронавируса има стаден имунитет. Това не е прост грип. При него няма стаден имунитет и няма как да придобием такъв", каза още той. И допълни: "За хора, които са прекарали заболяването, но нямат антитела, рискът отново да се заразят – съществува. Имаме такива случаи в България".

Относно решението за COVID-болница във всяка област и една "чиста" болница, Балтов смята, че е възможно в големите градове да има едно лечебно заведение за заразени с коронавирус, което да поеме по-специфичните нужди. "В по-малките градове обаче е трудно една голяма болница да бъде пригодена само за пациенти с коронавирус. Може да се направи част от нея да е за такива пациенти, но няма как цялата да е само за тях”, коментира той.

"В момента сме направили максималното. Дори в "Пирогов" капацитетът за заразени с коронавирус не е запълнен. В София в момента обаче недостигат реанимационни легла. Достатъчни са, ако всички са интубирани, но не всички са такива", посочи проф. Балтов.

Според него учениците е добре да продължат да учат онлайн. "Смятам, че носенето на маски от ученици от 1-ви до 4-ти клас също трябва да стане задължително, а не препоръчително", каза още той.

"Трябва да се наблегне на диагностициране и карантиниране на контактните", заяви той и уточни, че това може да става със SMS.

"Няма недостиг на лекарства, а лошо преразпределение. Ако един град има 100 опаковки, е изхарчил 10 и може да помогне", каза още Балтов. Според него, проблемът е в пиенето масово на антибиотици.

"При първи симптоми се взимат витамини, а антибиотик се включва след 4-5-ия ден, ако човек е започнал да развива вторична температура", заяви лекарят.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Страната
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата