IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Вулканите наситили първичната атмосфера с кислород

Отхвърлят хипотезата, че цианобактериите са били първият фактор

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Изригващите вулкани, а не цианобактериите, са помогнали да се насити първичната земна атмосфера с кислород преди 2,5 милиарда години, съобщи АФП.

Френски учени отхвърлят разпространената сега хипотеза, че цианобактериите са били първият фактор, помогнал за появата на кислород в атмосферата.

"Геологията изпреварва биологията", резюмира Фабрис Гайар от Института по науки за земята в Орлеан.

От възникването й преди 4,5 милиарда години до началото на "голямото окисляване" преди 2,5 милиарда години, Земята е имала атмосфера без кислород, състояща се предимно от въглерод и метан.

Преди 2,7 милиарда години тя претърпяла драматични промени – появили се големите континенти и вулкани, които вече изхвърляли дим не под водата, а в атмосферата.

Газът, който те изпускали, бил богат на окислена сяра (серен двуокис).

Съставът на вулканичния газ се е променил, защото налягането, под което е изпускан в атмосферата, е било по-малко, отколкото в океаните.

Тогава започнал нов биохимичен серен цикъл, който дал начало на процеса на насищане на атмосферата с кислород. Изхвърленият в атмосферата серен двуокис предизвикал производство на сулфатни йони, разтворими в морска вода.

Така в морските дълбини започнали химични процеси, които позволили в атмосферата да се освободи кислород, произвеждан от цианобактерии.

Тези цианобактерии започнали да произвеждат кислород с фотосинтеза много преди това, но той бил консумиран от органичната материя и разтвореното в океаните желязо. Сярата от вулканите се свързвала с желязото и така кислородът останал свободен.

Земната атмосфера сега съдържа 21 процента кислород.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата