Отломките от германския космически телескоп РОСАТ ще паднат на Земята в края на седмицата, предвиждат НАСА и Европейската космическа агенция (ЕSА), цитирани от ИТАР-ТАСС. Специалистите от Германския авиокосмически център предполагат, че това ще стане в периода 21-25 октомври. "Най-точни прогнози за падането на отломките могат да се направят час-два преди това, заяви ръководителят на отдела за космически отпадъци към (ЕSА) Хайнер Клинкрад. При навлизането в плътните слоеве на атмосферата космическият апарат няма да може да довърши последната си обиколка около Земята и ще започне неговото "свободно падане".
Специалистите припомнят, че телескопът за изучаването на космическите рентгенови излъчвания РОСАТ има маса 2,4 тона и 30 негови по-големи отломки с обща маса около 1,7 тона няма да изгорят в атмосферата и ще паднат на Земята. Това са главно стъклени и керамични части от обсерваторията.
Учените от Германския авиокосмически център са изчислили, че вероятността отломките да поразят човек е 1 на 2000. Тя е малко по-висока от тази при падането през месец септември на Земята на американския спътник, изучаващ горните слоеве на атмосферата, която бе оценена на 1 на 3200. Неизгорелите части на апарата с маса 6,5 тона попаднаха във водите на Тихия океан и не причиниха поражения.
РОСАТ е съвместен проект на Германия, САЩ и Великобритания. Телескопът на стойност 273 милиона долара беше изведен в космоса на 1 юни 1990 година с помощта на американската ракета-носител "Делта". През 1998 година излезе от строя системата за астронавигация на апарата, а през 1999 той официално бе признат за нефункциониращ, припомня БТА. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.