Американски учени заявиха, че открити в марсианската почва минерали могат да допринесат да се намери отговор на въпроса кога и при какви обстоятелства е имало вода на Червената планета, съобщи ЮПИ.
Учени от университета Сиракуза в Ню Йорк заявиха, че минералът ярозит, открит в марсиански скали и изследван от
марсохода "Опортюнити", може да се сформира единствено в присъствие на вода. Това доказва, че вода някога е съществувала на планетата.
Разбирането кога и колко дълго е имало вода на марсианската повърхност ще е от полза в търсенето на потенциални хабитати на планетата, заявиха учените.
"Ярозитът се нуждае от вода за сформирането си, но за съхраняването му е необходим сух климат, заяви проф. Сузана Болдуин от университета. Искаме да разберем кога и за какъв период е имало вода на марсианската повърхност. Изследването на ярозита може да ни помогне да намерим отговори на някои от тези въпроси."
Болдуин и колегите й изследват ярозит, сформиран преди по-малко от 50 милиона години в Уайоминг. Те се надяват да установят кога са се образували минералите и колко бързо се епроменил климатът там, превръщайки се от влажен в сух. Получените резултати ще могат да се използват в контекста на тълкуване на данни, събрани на други планети.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.