На срещата на Международния съюз по телекомуникации в Женева страните-членки не постигнаха консенсус по въпроса да бъде запазена или да бъде премахната т.нар. "високосна секунда", която вече 40 години поддържа синхрона между компютрите и продължителността на деня, съобщи Ройтерс.
Решено бе обсъжданията да бъдат отложени до 2015 година. Причината е, че някои от държавите са поискали допълнително време, за да анализират въпроса.
"Високосните секунди" са необходими, за да бъде избегнато избързването на атомните часовници спрямо слънчевото време. Те се добавят на неправилни интервали, като така атомното време се увеличава с един удар, който компенсира неравномерното въртене на Земята.
Противниците на идеята, сред които Великобритания, Китай и Канада, изтъкват, че премахването на високосната секунда ще наруши последната връзка между отмерването на времето и пътя на Слънцето по небосклона.
Поддръжниците й обаче са категорични, че машините повече не трябва да бъдат свързвани с неточните цикли на изгревите и залезите.
Ако бъде премахната високосната секунда, за което настояват САЩ и някои европейски страни, операторите на мрежите за мобилни телефони, системите за контролиране на самолетния трафик и финансовите пазари ще могат да разчитат на почти абсолютната точност на атомните часовници, без да се притесняват, че системите им на една или две години трябва да спрат за момент.
Тази година ще има не само един допълнителен ден, но и една допълнителна секунда на 30 юни, припомня Фокс нюз, позовавайки се на Международната служба за изчисляване на въртенето на Земята и референтните системи. Така универсалното време ще бъде синхронизирано със слънчевото.
Повечето хора няма въобще да забележат разликата, но допълнителната секунда ще затрудни авиолиниите и диспечерите, които ще положат много усилия всичко да бъде координирано.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.