Ново изследване на НАСА показва, че увеличаването на ледниковата покривка в Антарктида е по-голямо от загубите на лед на континента, съобщи ЮПИ.
Получените резултати са в противоречие с данните на Междуправителствената експертна група за промените в климата, които през 2013 г. наведоха на мисълта, че увеличаването на ледниковата покривка не съответства на загубите на лед.
Новото изследване не изключва напълно резултатите от предишни проучвания, които показаха значително отстъпление на ледниците, ледниковата покривка и морския лед. То обаче предоставя данни, които по-рано не са били взети предвид.
Резултатите от новото изследване разкриват годишно увеличаване на леда в региона със 112 милиарда тона между 1992 г. и 2001 г. Годишно увеличаване с 82 милиарда тона е наблюдавано между 2003 г. и 2008 г.
"Съгласни сме с резултатите от други изследвания, които показаха нараснало топене на леда в Антарктическия полуостров и в района на ледниците Туейтс и Пайн айлънд в Западна Антарктида - заяви ръководителят на изследването, глациологът от центъра за космически полети "Годард" на НАСА Джей Зуоли. - Несъгласието ни е свързано главно с Източна Антарктида и вътрешността на Западна Антарктида. Установихме, че там натрупването на лед надвишава загубите му в други райони."
Според извършения от неговия екип анализ на спътникови данни, са налице малки промени в дебелината на леда в обширни райони, както и по-големи промени в по-малки райони.
Увеличаването е под формата на удебеляване на ледниковата покривка, което преди е смятано за натрупване на сняг. Учените изследвали метеорологични данни за снега, които сочат, че натрупването му е намаляло през последните две десетилетия. Екипът анализирал също древни метеорологични данни, събрани от сърцевината на ледниковата покривка, и констатирал, че снегът отпреди 10 000 години бавно се е превърнал в лед през последните няколко хилядолетия.
Новите резултати вероятно ще накарат учените да преразгледат моделите за покачването на морското ниво.
"Добрата новина е, че Антарктида в момента не допринася за покачването на морското ниво - отбелязаха авторите на изследването. - Има обаче и лоша новина. Ако приписваното на Антарктида ежегодно покачване на морското ниво с 0,27 милиметра от Междуправителствената експертна група за промените в климата не е свързано с този регион, ще трябва да има друга причина за повишаването му, която не се взима предвид."
(БТА)

Специалният пратеник на Белия дом отива в Гренландия "да завръзва приятелства"
Бюджет 2026: Край на автоматизмите в заплатите, съкращения в администрацията
Мелони призовава ЕС за гъвкавост в бюджета във връзка с енергийните разходи
Експерт: AI помага в анализа на корпоративни документи, но контролът е при човека
Jaguar и General Motors обмислят производство на военно оборудване за Великобритания
Калас: ЕС трябва да преразгледа отношенията с партньорите, подкрепящи Русия и Иран
Старите български занаяти намират нов живот пред туристите в комплекса "Етър"
ВКС даде старт на делото за смъртта на 11-годишния Ангел от Лясковец
Първа доза на 12 години: България е сред челните места в Европа по наркотици
От сцената на "Евровизия" до училищния звънец: Феноменът Bangaranga
Николай Шушков е новият директор на Агенция "Митници"
Гръм от Манчестър: Пеп Гуардиола напуска Сити!
Жестока конкуренция! Левски напира за перла от Първа лига, желана от Лудогорец и ЦСКА
Сираков с ключов ход за лидер на Левски
Тотално отчаяние! Ето къде ЦСКА е пълна трагедия
„Beyond the Bell“ - Мост между легендите и бъдещето в бойните спортове
Янев готви кардинални промени в ЦСКА
Пандишпанен кекс без захар
Марс преминава в Телец: от 19 май до 28 юни 6 зодии ще има за какво да са доволни
Неврологът акад. Лъчезар Трайков: Няма по-голям враг за мозъка от скролването
Круизната колекция на Gucci превзе Ню Йорк (+Снимки)
Хитри начини да носим черна рокля в офиса, на парти или през деня
Седмичен хороскоп за 18 – 24 май: Ракът да внимава с парите
„Beyond the Bell“ - Мост между легендите и бъдещето в бойните спортове
Нова трагедия за Иванчева: Загуби най-голямата си опора
Смениха шефа на митниците
Гълъб Донев: Увеличаваме пенсиите, запазваме размера на данъците
Повишават капацитета на варненски порт с нов електрически кран
Киев се оправда: Украйна не подкрепила DARA заради един от авторите на "Bangaranga"
Мисии на НАСА изследват рекордно слънчево изригване
Откриха нов вид праисторическа коала в Западна Австралия
Радиоактивен „поздрав“ от свръхнови е открит във вечните ледове на Антарктида
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?