Министърът на младежта и спорта в оставка Красен Кралев, президентът на Международната федерация по борба (UWW) Ненад Лалович и президентът на Българската федерация по борба (БФБ) Христо Маринов откриха световната олимпийска квалификация, на която домакин е столичната “Арена Армеец”. Над 460 състезатели ще си оспорват последните 36 квоти за Летните олимпийски игри в Токио.
“За България е огромна чест да бъде домакин на последното голямо състезание по борба преди Олимпийските игри. Близо 500 борци ще се борят, за да разпределят последните квоти за Игрите в Токио. Да организираш състезание в условията на пандемия е изключително голямо предизвикателство, с което вярвам, че ние ще се справим. Уверявам състезателите, треньорите и гостите, че здравето им е приоритет за нас. Благодаря на президента на UWW Ненад Лалович за поредното голямо доверие, което ни гласува, като ни даде възможност да бъдем домакини на този турнир. Виждаме, че постепенно спортният живот се завръща към нормалността и се надявам, че съвсем скоро ще се срещнем на Летните олимпийски игри в Токио” заяви министър Кралев по време на откриването.
Той поздрави президента на БФБ Христо Маринов за огромните усилия, които са положени, за да може надпреварата да се състои и да бъдат спазени всички изисквания за запазване здравето на спортистите.
Президентът на UWW и член на Международния олимпийски комитет Ненад Лалович благодари на спортния министър и Организационния комитет на турнира за отличните условия, които са предоставени на всички участници. “Българите са отдадени на борбата и сега ни оказват огромна помощ, за да изберем най-добрите състезатели, които да вземат участие на Летните олимпийски игри. Атлетите няма да бъдат селектирани по административен начин, а след схватки на тепиха. Не много спортове могат да се похвалят с подобно нещо”, каза Лалович. В знак на благодарност за добрата организация на надпреварата той връчи плакети на министър Красен Кралев и президента на БФБ Христо Маринов.
България е представена от 13 борци в квалификационния турнир. В първия ден на надпреварата Ахмед Батаев ще има шанс да спечели квота, след като достигна до полуфинал в категория до 97 кг. В решителна схватка Батаев ще се изправи срещу представителя на Италия Ейбрахам де Хесус Руано.
Утре (07.05) в “Арена Армеец” започват схватките при жените. Квоти за страната ни ще опитат да спечелят Мими Христова (68 кг), Сезен Белберова (53) и Мария Оряшкова (76). В събота (08.05) са схватките в класическия стил, в които участие ще вземат Иво Ангелов (60 кг), Дейвид Димитров (67), Айк Мнацаканян (77), Даниел Александров (87) и Радослав Георгиев (130).
До момента страната ни има 5 квоти, спечелени от Тайбе Юсеин, Миглена Селишка, Евелина Николова, Кирил Милов (97 кг, кл.стил) и Георги Вангелов (57 кг, св. стил).
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Мобилно приложение ще показва на потребителите къде най-евтино могат да закупят стоките си
Berkshire Hathaway изоставя учебника за инвестиции на Уорън Бъфет
Федералният резерв се нуждае от по-добра, а не от по-малко комуникация
Доматите поевтиняват с близо 23% на борсите у нас тази седмица
Британският премиер Киър Стармър може да подаде оставка утре
A1 Motor Park приема ключови кръгове от Републиканския шампионат по мотоциклетизъм
След отстраняването на Георги Георгиев: Балотаж за кмет в село Бата
Обедна прогноза
Бюджет 2026: Спор за дефицита и фискалната рамка
Черешите и доматите поевтиняват, но битката със спекулата буксува
От Канарските острови до беквокалите на Мона: Десислава Иванова и нейната мисия да модернизира фолклора
Напуска ли? Ас на Левски взе ключово решение за бъдещето си в Левски
Ще има ли трансфер? Реал проговори за перла на Байерн
ЦСКА и БГ клубовете газят наред ирландци
Откриха уникална статуя на Меси
Нагелсман подкрепи Тухел
Дон Хулио загатна за нещо ново в Левски
МОЛЕЦ стартираха лятното си турне пред 5000 души и със специална изненада от DARA
Поверия за 21 юни – най-дългият ден в годината
Баница със сирене и спанак за Еньовден
Магията на хортензията: Цветето на хармонията и късмета
Нумерологична прогноза за 21 юни
Седмична таро прогноза за 22 - 28 юни
Делегациите на САЩ и Иран вече са в Швейцария
Съосновател на Ubisoft загина при самолетна катастрофа
Издирват 3500 нашенци за непогасени студентски заеми на Острова
Председателят на Камарата на архитектите във Варна: Събарянето на сгради в „Баба Алино“ може да се забави с години
Трионда се оказа неуловима за вратарите' на Мондиал 2026
Много настроение и огнен финал на осмия фестивал „Фолклорна палитра“ в Девня (СНИМКИ)
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни