Никой от досегашните партньори на ДПС не иска при евентуална смяна на властта да управлява с тях. Затова движението търси свой бъдещ партньор в лицето на ГЕРБ, смята депутатът от Реформаторския блок и лидер на Народна партия Свобода и Достойнство Корман Исмаилов.
"При евентуални бъдещи избори след 4 или повече години ДПС си прави сметката, че единствено би могла да управлява, ако е близка с ГЕРБ", каза Исмаилов пред Dnes.bg.
Той обвини движението в лицемерие, защото настоява за решаване на въпроси, касаещи малцинствата, когато е в опозиция, а не когато има лостовете на властта.
- Партията ви има зам.-министър по отбраната, а военното министерство е ресор на РБ. Самият вие сте член на комисията по отбрана в парламента. Има ли според вас опасност за националната сигурност заради конфликтите в Украйна и Близкия изток?
- Категорично има рискове, защото това са конфликти, които са близки до България. Трябва да отчетем и факта, че в Украйна има българско малцинство, а от Сирия през Турция идва бежански поток. Пропускливостта на Турция е много висока и това означава, че насам могат да дойдат и по-радикални елементи. С оглед и на новите реалности в света България трябва да е адекватна. Както в рамките на ЕС и НАТО, така и в двустранните си отношения със страните, които са около тези конфликтни зони.
- Разполагането на команден център на НАТО в България крие ли опасност за страната ни?
- Не. Това допринася за по-добрата комуникация, за по-доброто партньорство, свързано с подготовка, обучение и комуникация в структурите на НАТО. Пактът, с оглед на рисковете, за които говорихме, пренарежда формированията си между териториите на своите страни. Преди и след Студената война например по-големи бази и командни центрове е имало в Германия, сега тази нужда там отпада. Така че всичко е процес на развитие и не трябва това да се преекспонира като опит за някаква подготовка за агресия и като заплаха срещу Русия. Защото това се прави. Надявам се да не е провокирано отвън, тоест наши вътрешни фактори, провокирани отвън, да водят такава кампания. Това не е в интерес на страната ни. Категорично НАТО и ние като член на НАТО не бихме допуснали никога агресивни действия.
- Трябва ли България да реагира на информациите за мобилизация на българи в Украйна и да ги защити?
- Би трябвало да реагира, ако има някаква тенденциозност по отношение на нашите сънародници. Ако например основно и най-много представители на българското малцинство се викат в армията. Но като украински граждани, аз съм убеден, както и за всички представители на малцинствата в България, е дълг да се защитава суверенитета на страната и нейната териториална цялост. Ако аз съм украински българин, за мен би било чест и гордост да се сражавам за родината си.
- Критиките на ДПС към Реформаторския блок зачестиха. Защо движението вижда в РБ по-голям опонент от ГЕРБ?
- Това е новата стратегия на ДПС – да направи опит да излезе от политическата изолация, в която се намира. Защото никой от предишните партньори на ДПС по никакъв начин не иска при евентуална бъдеща смяна на властта да управлява с ДПС. Затова ДПС трябва да стопли отношенията с някой бъдещ свой партньор и това може да стане единствено през ГЕРБ.
Реформаторите имаме много категорична оценка за вредните политики, които ръководството на ДПС провежда и е провеждало, когато е било във властта. Те виждат, че с нас категорично не могат да партнират, ние сме техен опонент и конкурент. Целта е по някакъв начин РБ да се представи като някаква крайна националистическа формация само заради подкрепата на Патриотичния фронт на коалицията с ГЕРБ.
- Тоест ДПС иска да замести РБ в коалицията с ГЕРБ?
- При евентуални бъдещи избори след 4 или повече години ДПС си прави сметката, че единствено би могла да управлява, ако е близка с ГЕРБ. Затова по някакъв начин трябва да изолира и омаломощи РБ и ГЕРБ да станат зависими от ДПС.
- Как си обяснявате новата реторика на ДПС в защита на ромите?
- Това се дължи на факта, че подкрепата в традиционните региони, в средите на българските турци и мюсюлмани към ръководството на ДПС намалява. Цялата тази спекулация във времето - с Възродителния процес, тази скаченост с "Атака", тези нападки, внушаването на страхове, опасности, които касаят българските турци и мюсюлмани, вече прозира и белите конци, с които е съшита, се разкъсват. Това трябва да бъде компенсирано. Това е стратегия, която те започнаха да реализират преди четири-пет години и го правят.
Разбира се, и там едно е говореното, а друго са методите и средствата, с които се привлича това население до урните да гласува.
- Но можете ли да отхвърлите искането им за повече детски градини в ромските махали?
- Много е важно, когато някой в опозиция говори едни неща, когато е във властта - да ги прави. Дори да ги прави в по-голям мащаб, когато има лостовете на управлението. При ДПС точно това е двуличието и цинизмът. Защото когато си бил на власт, не си направил много от нещата, с които в момента провокираш напрежение и конфронтация. Било то с темата за административната промяна на имената на починалите български турци и мюсюлмани, чиито имена са били насилствено сменени по време на Възродителния процес, било то дела, които са започнали срещу виновните и отговорните за провеждането на тази политика.
- Ще има ли скоро конгрес на Реформаторския блок?
- Засега върви дебат, търсим следващите стъпки, говорим за това да изработим пътна карта, която да води към по-голяма консолидация, към единни органи и ръководство. За всички е ясно, че това е пътят, към който трябва да вървим. Въпрос на време е кога ще се случат тези стъпки. Пред нас предстоят местни избори, които активират вътрешната конкуренция и на места конфликти. Надявам се въпреки някои проблеми и неразбирателства, които ще има, след изборите да скъсим периода за свикване на конгрес.
- Тоест конгрес ще има след местните избори?
- Това са моите реалистични очаквания.
- РБ партньор или опонент ще е на ГЕРБ на местните избори?
- Със сигурност ние ще работим за това да убеждаваме и налагаме нашите ценности и реформите, които бяхме заложили в нашата предизборна кампания. За съжаление, сигурен съм, че след време ще констатираме отстъпление заради недостатъчната сила и мощ на РБ да наложим тези реформи.
Но това е пътят и в тази посока ще работим. Имаме нюанси, имаме различия с ГЕРБ и на тези избори ще се състезаваме с ГЕРБ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кристалина Георгиева: Всички пътища водят към по-високи цени и по-бавен растеж
Американският фонд Blackstone влиза в българската ВЕИ компания „Сънотех“
Онлайн търговията раздвижва търговските обороти у нас през февруари
Инвестиционната компания на Бил Акман предлага сливане за 64 млрд. долара с Universal Music Group
Управлението на земеделието може да създава рискове, но и да гарантира устойчивост
Азиатските пазари не намериха единна посока, докато инвеститорите оценяват реториката на Тръмп за Иран
Даниел от Чирпан почина след 84 месеца в кома след побой и остави бебе сираче
По-скъп Великден в България: 60 евроцента за едно яйце
Започват масирани проверки на строителни обекти в район "Студентски"
"Аждер" и "Караеврен" следват успеха на "Мамник" и "Лехуса" на Васил Попов
Цветомир Найденов с култов залп срещу БФС заради Лудогорец
ОФИЦИАЛНО: Хари Магуайър остава в Манчестър Юнайтед
Артета: Арсенал трябва да използва болката като оръжие
Ботев Пловдив с важна новина за дербито с Локо Пловдив
Титла за Левски? Реалният живот рядко предлага хепиенд
Титлата е мираж! Моуриньо побесня след издънка на Бенфика
Pizza Dolce di Pasqua – италиански сладък великденски хляб със сушени плодове
Защо родените през април са толкова забележителни?
„Добър живот“ от Бернардо Стаматеас
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Какво символизират цветовете, с които боядисваме великденските яйца?
Поверия за Велики четвъртък
Черно море и Спартак научават програмата си за плейофите на 17 април
Дъщерята на Михаел Шумахер наруши мълчанието си
Пазарът на недвижими имоти във Варна отчита охлаждане в началото на 2026 г.,
Тръмп отправи нови заплахи към Иран преди изтичането на ултиматума
Във Варна откриха изложба по повод Световния ден на здравето
Варна отчита по-малко работещи и икономически активни
Магнитни бури през април: Какво да очакваме от Слънцето
Инструмент на НАСА за търсене на вода ще изследва Южния полюс на Луната
Екипажът на „Артемида II“ завърши историческо прелитане край Луната
SpaceX отлага тестовия полет на ракетата Starship, предназначена за Марс
Нов вид торбеста жаба, открита в Перу, е застрашена от климатичните промени
Обсерваторията „Вера Рубин“ откри 11 000 нови астероида