Снимка: БГНЕС
|
Изображението на леденостудената бира отстрани на хотелския хладилник изглежда привлекателно в следобедната жега на Краматорск, град в района на Донецк в източна Украйна, който е на по-малко от 20 мили от фронтовата линия.
Измина обаче много време, откакто някой тук можеше да купува законно алкохол. Продажбата му е забранена в контролираните от Украйна райони на въгледобивния регион от март миналата година като част от ограниченията на военното положение, въведени след нахлуването на Русия.
Длъжностни лица казаха, че законът е необходим поради присъствието на хиляди тежко въоръжени войници, много от които са били свидетели на боевете в Бахмут - сцената на най-кървавите действия във войната. Да им бъде позволено да пият вероятно би било рецепта за катастрофа, казва Павло Кириленко, губернатор на Донецк, цитиран от The Times.
Забраните за алкохол бяха въведени в цяла Украйна в началото на конфликта, но скоро бяха отменени в повечето райони, включително в столицата Киев. За гражданите на Донецка област обаче няма отдих. На контролно-пропускателните пунктове по границите полицаи претърсват превозни средства за предотвратяване на контрабанда.
"Конфискуваме много алкохол", споделя полицай, който показва снимка на десетки бутилки, скрити в багажника на кола.
Регионът на Донецк има репутация на силно пиянство, а местните жители са въвлечени в битка на разума с властите, откакто е наложена забраната. "В Донбас ние пием", свива рамене бизнесдама, имайки предвид името на по-широката област, която включва и контролираната от Русия Луганска област. Тя току-що беше получила доставка на контрабанден алкохол тази сутрин.
Кириленко казва, че някои хора са накарали роднини извън региона да им изпращат алкохол в пластмасови бутилки за вода. Той се оплаква и от магазини, в които алкохол се продава под тезгяха. "Можеш да намериш бира, ако знаеш къде да търсиш", казва един войник, отпивайки от кутия, пълна с алкохолната течност.
Докато оръжията и алкохолът очевидно са лоша комбинация, не всички украински войници са съгласни със забраната. "Това е от полза само за онези, които са замесени в потока от нелегален алкохол", на мнение е друг войник. "Все още се продава алкохол. Просто е двойно по-скъпо."
Не само алкохолът е забранен. От юли всички продукти на спиртна основа са премахнати от продажба, включително бояришник - ароматизиран лосион за баня, който е по-евтин от водката и често се пие от алкохолици.
Нелегалният алкохол е популярен. Екип на The Times успява да купи бутилка ракия от 500 мл от възрастна жена на уличен пазар в Краматорск в пластмасова бутилка вода за 200 гривни (£4,30).
"Не мога да оцелея с пенсията си", признава тя. "Това ми помага да се справям."
На въпроса дали има самогон или лунна светлина, продавачката се обажда на доставчика си по мобилния телефон. "Вова, имаш ли някакъв "продукт"?", попита тя. Отговорът беше отрицателен. "Търсенето е много голямо", казва тя. "Но новата партида ще бъде готова следващата седмица."
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase