"Котка в стената" на София Филм Фест

Ето и програмата за днес
Обновена: 15 юли 2020 14:57 | 15 юли 2020 14:48, Петя Славова
2
"Котка в стената" на София Филм Фест
Кадър от "Котка в стената". Снимка: София Филм Фест

Дойде време за нова среща с отличения от специалното жури фестивални селекционери "Котка в стената" - дебютният игрален филм на Мина Милева и Весела Казакова получи наградата за най-добър български игрален филм на 24-тия София Филм Фест.

Може да го гледаме от  18.00 часа днес в Дома на киното като част от програмата на София Филм Фест. Затрогващата  история е базирана на реални събития и може да бъде определена като комедия-драма, която се случва в жилищен блок в югоизточен Лондон, раздиран от социално-икономически разделения и застрашен от всепоглъщащата стихия на градоустройството. Българката Ирина живее там с брат си Владо и малкия си син Жожо. Асансьорът се е превърнал в тоалетна, жители от различни националности обменят крясъци, вместо любезност, а общинският ремонт е шокиращо скъп, но трябва да се заплати. В разгара на конфликта, на една котка й писва от нажежената атмосфера и се барикадира "в стената" на блока, с което изисква от жителите да си сътрудничат.

От 20.30 часа програмата продължава в Дома на киното със среща на живо със Симона Костова, която пристига специално от Берлин, за да представи лично своя филм "Трийсет". Историята пресъздава двадесет и четири часа от живота на група приятели. Шестимата са около трийесетгодишни, необвързани и живеят в берлинския квартал Нойкьолн. Писателят Йовюнч е изпаднал в творческа криза. Паскал има успешна кариера, но изпитва непреодолимо желание да захвърли всичко и да започне отначало. Той и актрисата Раха наскоро са се разделили. Тя работи усилено върху кариерата си, но успехът не се постига лесно. Кара предпочита да нощува при приятелите си, отколкото вкъщи. Хенер прекарва времето си в бар, където се запознава с Аня, която с желание се присъединява към групата. Всеки от тях е убеден, че се намира в преходен период...

В 21.30 часа отново ви каним в  Кинодвор Г8, където ще е прожекцията на великолепната екранизация на класическия роман на Джек Лондон "Мартин Идън", дело на известния италиански документалист Пиетро Марчело.

Творбата се превръща в истински хит във Венеция 2019, номиниран за "Златен лъв", а звездата на италианското кино Лука Маринели получава престижната награда "Coppa Volpi" за най-добър актьор.

В основата на сюжета е разказът за неразбран от обществото гений, който има много общи черти със самия Джек Лондон. И двамата са авантюристи, жадни да опознаят света, самоуки и отхвърлящи културата на богатата класа. Действието във филма е пренесено в Неапол, където бедният и необразован моряк Мартин изживява възхода и падението на страстната си любов към богатата Елена. Решен да сбъдне мечтата си да се ожени за нея,
Мартин се хвърля стремглаво към книгите, за да повиши социалния си статус. Той се превръща в успешен писател, едва след като осъзнава горчивата истина, че всички около него се интересуват само от славата и богатството му…

Един от най-важните филми на 2019 година е копродукцията между Чехия, Словакия и Украйна "Боядисаната птица" - филм-събитие, режисирано от Вацлав Мархоул, адаптация на противоречиво приемания едноименен роман на родения в Полша американски писател Йежи Кошински. В него авторът описва собствената си съдба, когато по време на Втората световна война е принуден да се крие из селата на Източна Европа, заради еврейския си произход. Заглавието на романа идва от популярна фолклорна традиция, според която хората хващат
птица и я оцветяват в различни цветове, преди да я пуснат на свобода. Ятото обаче не я приема. Смята я за чужда и я преследва до смърт като враг.

"Боядисаната птица" е главният герой в книгата и във филма - еврейско дете без име, изпратено от преследваните си родители при близки някъде из Източна Европа, за да бъде спасено от нацистките преследвания по време на Втората световна война. Бабата, при която отива, внезапно умира и то се оказва само в борбата
за оцеляване във враждебен свят, който не му спестява нищо. Презрение, насилие и жестокост го следват навсякъде, защото е различно...

Българският документален филм "Пасажери" на режисьорите Здравко Драгнев и Цветан Драгнев беше представен в Документалния конкурс на 24-тия София Филм Фест. Разказът е за беден район в Северозападна България край река Дунав. На изоставен кораб приятели празнуват рожден ден. Бездомник, който живее на речната гара, е капитан. Мечтаят за пътуване до Норвегия. Говорят за бъдещето и миналото, за своите ежедневни трудности и мечти, разсъждават за прераждането, любовта, кравите, конете, Микеланджело, Прометей, пауните, стратосферата, Вселената, Бог и живота изобщо. Това е портрет на обикновени хора, които също са и необикновени мечтатели.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


2
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
2
0
 
0
 
! Отговори
GG преди 3 години
Листа по чумата
1
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
....а общинският ремонт е шокиращо скъп, но трябва да се заплати..........Общинските ремонти не се заплащат никога и под никакви параграфи!!!Поредният 'българизъм' на някой нашенец решил да "осведомява" за живота в Абглия!