Снимка: БГНЕС
|
САЩ натрупват арсенал от изобилни и лесно направени противокорабни оръжия като част от американските усилия за възпиране на Китай в Индо-Тихоокеанския регион и подготвяне на американските сили там, пише Reuters.
Руската инвазия в Украйна тласна мисленето на САЩ към нова философия - "достъпна маса", както се изрази един главен изпълнителен директор на ракетната индустрия, говорейки при условие за анонимност, имайки предвид наличието на много сравнително евтини оръжия в готовност.
„Това е естествено противопоставяне на това, което Китай прави“, каза Юан Греъм, старши анализатор в мозъчния тръст на Австралийския институт за стратегическа политика, имайки предвид китайския арсенал от кораби и конвенционални балистични ракети, включително тези, предназначени да атакуват плавателни съдове.
Пентагонът и китайското министерство на отбраната не отговориха веднага на исканията за коментар.
Съединените щати засилиха тестовете на своето оръжие QUICKSINK, евтина и потенциално изобилна бомба, оборудвана с евтин GPS насочващ комплект и търсач, който може да проследява движещи се обекти. Военновъздушните сили на САЩ използваха стелт бомбардировач B-2 по време на тест миналия месец в Мексиканския залив, за да ударят целеви кораб с QUICKSINK.
Китай все още ще има голямо предимство в големия брой противокорабни ракети, според експерти, и може да ги базира на собствена територия. Но увеличаването на американското производство на QUICKSINK ще намали тази разлика, като изложи около 370-те военни кораба на Китай на по-голям риск по време на всеки бъдещ конфликт, отколкото те са изправени отпреди Пекин да модернизира армията си през 90-те години.
QUICKSINK, все още в процес на разработка, се произвежда от Boeing (BA.N), отваря нов раздел, със търсач от BAE Systems (BAES.L), отваря нов раздел. QUICKSINK може да се използва със стотици хиляди опашни комплекти боеприпаси за съвместна директна атака – системи, които могат да бъдат пуснати от американски или съюзнически военни самолети и евтино да превърнат „глупави“ 2000-фунтови (900-килограмови) бомби в управляеми оръжия.
Индийско-тихоокеанското командване на американската армия иска хиляди оръжия QUICKSINK - и иска от години - според ръководител на индустрията, който отказа да разкрие точната цифра, тъй като е класифицирана.
С достатъчно „достъпни масови“ оръжия, насочени срещу тях, отбраната на китайските кораби ще бъде победена, според този изпълнителен директор, говорещ при условие за анонимност.
При такъв сценарий американските военни биха използвали противокорабни ракети с голям обсег (LRASM) или ракети SM-6, за да повредят китайски военен кораб и неговите радари, след което да бомбардират кораба с по-евтини оръжия като QUICKSINK.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase