България остана единствената страна в Европейския съюз, в която мъченията на животни не се считат за престъпление.
На свое заседание днес Народното събрание първоначално прие, а веднага след това отхвърли промените в Наказателния кодекс, които инкриминират умишленото осакатяване и убийството на гръбначни животни.
„Мнозинството от народните ни представители не осъзнават, че инкриминирането на умишленото насилие над животни би имало превантивна функция при по-тежки престъпления”, коментира Явор Гечев от фондация „Четири лапи”.
„Макар в България да не са правени сериозни проучвания, по света отдавна е известно, че има пряка връзка между насилието над животни и тежките криминални престъпления.
Оставяйки издевателствата над животни безнаказани, нашите народни представители всъщност толерират проявите на различни форми на насилие”, каза още той.
В началото на март организацията стартира кампания за промени в Наказателния кодекс, които да предвиждат по-високи глоби и затвор за насилие над животни.
От фондацията са категорични, че ще продължат да се борят за инкриминиране на жестокото отношение към животните, и обещават да използват контактите си в западноевропейските страни, както и тези в институциите на ЕС, за оказване на натиск върху българския парламент да приеме нужните промени в Наказателния кодекс.
Преди две седмици представители на организацията и ветеринарни специалисти обявиха, че всеки ден получават сигнали за случаи на грубо нарушаване на Закона за защита на животните в цялата страна и все по-често сигнали за използване на огнестрелно оръжие срещу животните.
В европейски страни като Великобритания закони за инкриминиране на насилието срещу животни са приети и действат още от 19 век, припомниха те.
"Отдавна е доказана връзката между малтретирането на животни и насилието над хора", каза д-р Бобадова, като цитира световни проучвания, сочещи именно това.
Тя сподели, че в клиниката, в която работи, постоянно водят наранени по особено жесток начин животни.
“И когато става въпрос за престъпления срещу животни, институциите за защитата им – Националната ветеринарномедицинска служба и органите на МВР – остават безучастни“, заявяват от „Четири лапи“.