С десет полета от и до София, Атина и Тел Авив днес Кипър се отваря за външния свят след пандемията, като възобновява работата на двете си международни летища. Важно ново изискване заради коронавируса е всички пътуващи към острова да имат предварително изготвена „полетна карта“.
От днес в два етапа Кипър рестартира въздушните си връзки, които бяха прекратени на 21 март като мярка за предотвратяване на разпространението на коронавируса. 19 страни, сред които и България, са първите му партньори.
България е сред 13-те държави, чиито граждани в първия етап – от 9 до 19 юни, трябва да представят здравен сертификат с отрицателен резултат за коронавирус, като тестът да е извършен 72 часа преди полета. Във втория етап, от 20 юни, това условие отпада, предаде БНР.
Важно ново изискване за предпазване на Кипър от коронавируса е всички влизащи в него да имат „полетна карта” още преди качването си в самолета, съобщи Министерството на транспорта в понеделник късно вечерта, само часове преди летищата да се отворят отново.
За целта пътуващите трябва да се регистрират и да представят предварително цялата необходима информация /здравния сертификат и други документи в специално създадената електронна платформа CyprusFlightPass /https://www.cyprusflightpass.gov.cy/. Тя е активна от днес и достъпна чрез всяко мобилно устройство. Чрез нея те ще получат и одобрение от републиката за полета си.
Заради коронавируса са въведени и много строги мерки за безопасност. Достъпът до терминалите е разрешен само за пътниците, всички изпращачи и посрещачи трябва да останат навън. Задължително е носенето на маски и ръкавици на територията на летищата.
Около 20 авиокомпании досега са включили Кипър в своята полетна програма, главно след 20 юни и началото на юли.
Отварянето на кипърските летища позволява на острова да пристигнат първите чуждестранни туристи и да започне активният летен сезон, въпреки че най-големите туристически пазари на Кипър – Великобритания и Русия, не са сред първите разрешени 19 държави.
По време на почти тримесечната забрана за полети от и до Кипър българското посолство в Никозия организира два репатрационни полета за желаещите наши сънародници да се приберат в родината.

Русия и Украйна си размениха военнопленници преди временното прекратяване на огъня
Кризата в Близкия изток хвърля сянка върху пазара на луксозни автомобили
АЦБ ще обсъди с банките рисковете около новия AI модел на Anthropic
Прибалтика излиза с единна позиция срещу Русия
Политиките на Тръмп и възходът на Китай заплашват фармацевтичния сектор на Европа
Залогът на Индия относно ядрената енергия започва да се отплаща
Кипър: Жилищна сграда се срути в Лимасол, има ранени и заклещени хора (ВИДЕО)
МВР хвана близо 50 пияни или дрогирани шофьори на Разпети петък
Кандев: Хванаха мъж с 12 хил. евро в пояса, предназначени за купуване на гласове
Обедна емисия
Болестта на Паркинсон - първи симптоми и промени
Ако Левски падне 3 пъти от ЦСКА, какъв шампион е тръгнал да става!?
VIP фен на ЦСКА: Ако загубим от Левски, да не обвиняват Христо Янев
ЦСКА не трябва да прави кал на Левски
От "Герена" се канят да разбият ЦСКА
Японец минал през ЦСКА си уреди любопитен трансфер
Национал на България със загуба в Тунис
Рецепти за дроб сарма
Дневен хороскоп за 12 април, неделя
Задължителни ястия за Великден
Седмична нумерологична прогноза за 13 – 19 април
Любовен хороскоп за 13 – 19 април
Нумерологична прогноза за 11 април
Пьотр Нестеров отпадна на полуфиналите в Тунис
Украйна и Русия си размениха по 175 военнопленници
Хванаха за ден 48 шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скри 12 хиляди евро в пояса, били за покупка на гласове
Какво ще бъде времето в неделя?
С новите скафандри на НАСА астронавтите могат да оцелеят до 6 дни след авария
Астронавтите от „Артемида II“ се завърнаха на Земята след рекордна мисия до Луната
Скрит процес във водите на океаните затопля Земята
Нов екипаж от милиметрови червеи ще лети към МКС с важна мисия
Сателитни данни разкриват неочаквани факти за Земята
Има опасност за астронавтите от „Артемида II“ при навлизане в земната атмосфера