Докато парламентът се готви за дебати по третия вот на недоверие, внесен от партия "Възраждане", анализатори коментират както шансовете за успех, така и политическия контекст на това действие.
Психологът доц. Николай Димитров е на мнение, че вотът на недоверие към кабинета на Росен Желязков няма да мина, но няма и да обедини коалицията. "Коалицията е достатъчно интелектуално обединена, но няма емоционално обединение - по-скоро става дума за чисто рационално обединение, за да се облажат от властта всички, които са в тази коалиция. Разбира се, досега вотовете, които са се провеждали в Народното събрание, са само два били успешни - на правителството на Филип Димитров, още в зората на демокрацията, и на правителството на Кирил Петков. Останалите вотове винаги са били от една страна лакмус за преценка на отношението в парламента, но винаги са били по-скоро действия на опозицията, за да заяви присъствието си", коментира психологът в студиото на "България сутрин".
Доц. Димитров подчерта и слабостта на настоящата опозиция, която според него е "хилава" и без шанс за реално въздействие върху управлението. Единственото възможно условие за промяна би било евентуално оттегляне на подкрепата от страна на новото "ДПС-Ново начало", но засега няма такива сигнали - напротив, подкрепата от Делян Пеевски остава стабилна, както и доверието от страна на Борисов.
PR експертът Пепи Димитрова насочи вниманието към скандала с изказването на Тошко Йорданов спрямо младите лекари.
"Шокът от това, което Тошко Йорданов каза, е по много причини – натрупани през годините, и нежеланието ни да погледнем някои истини. Тъжното в здравеопазването и системата в България е, че личните лекари са предимно администратори. Отиваме за болничен, бележка, направление. Когато ни трябва истински лекар, отиваме на специалист. А младите лекари искат да имат възможност да станат именно такива – специалисти, които печелят добре. Грижата на държавата трябва да бъде да имаме истински лични лекари, които предоставят медицинска, а не административна услуга", каза Димитрова пред Bulgaria ON AIR.
Тя даде по-широк контекст на изказването на Йорданов, като отбеляза, че младите лекари имат основания за недоволство, но в същото време в системата цари шуробаджанащина, която ги демотивира. Според нея депутатът от ИТН е реагирал емоционално след неуспешни опити за диалог с тях. Димитрова, че проблемът не е само в думите му, а в дълбоките дефицити в системата – както на специалисти, така и на справедливост.
"Тошко Йорданов се е ангажирал лично с този въпрос, срещал се е няколко пъти с тях. И когато те отново му казват "не", той казва: "Ако вие не искате да станете лекари, ние ще бъдем принудени да си внасяме лекари отвън." И в крайна сметка, не правят ли това Германия, Австрия, Италия? Защо? Защото системата е счупена. Ако баща ти е професор - имаш шанс. Ако не си от "медицинско“ семейство – нямаш шанс. Това е големият проблем", коментира PR експертът.
Гледайте видео с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.