Студентските такси у нас стават по-високи от тези в най-престижните университети в света Очаква се тази седмица в пленарната зала на парламента да бъде гласуван законопроектът на ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и "Има такъв народ" (ИТН) за промяна в Закона за висшето образование, който се очаква да доведе до намаление на университетските такси за платено обучение.
В законопроекта на трите партии е предвидено 25% намаление на таксите за платено обучение. Същевременно от Съвета на ректорите предлагат то да е 40%.
"Повишаването на таксите е резултат от правната норма на Закона на висшето образование. Държавната такса варира от 100 до 1200-1300 лв.”, каза в предаването “България сутрин” проф. Миглена Темелкова. Председателят на Съвета на ректорите обясни, че с вдигането на възнагражденията на преподавателите в универистета, издръжката на студент в държавна форма на обучение също ще се повиши. Това няма как да не рефлектира и върху таксите на студентите в платена форма на обучение.
По думите на проф. Темелкова някои от университетите не са променяли години наред държавните такси. "Подобно увеличение е нелогично и то не кореспондира с възможностите на българското семейство. Ние вече държим цени по-високи на едни от най-реномираните университети в Европа и в Америка", каза още експерта.
"Ние искаме в закона да се запише, че платеното обучение не може да бъде по ниско от 60% от издръжката в държавна форма на обучение. Колкото повече студенти се обучават в една и съща специалност, толкова повече средният разход за един студент намалява", обясни тя.
Проф. Темелкова е на мнение, че законодателят трябва да помисли за възможността второто висше образование или втората магистратура да бъдат в рамките на държавна поръчка.
"Застрашено е българското висше образование. Оцеляването на българското висше образование е в риск. Ако не се предприемат промени, ще загубим студенти не само от вътрешния, но и от външния пазар", предупреди председателят на Съвета на ректорите и посочи, че българското висше образование е конкурентоспособно, но заради високите цени това може да се промени.
"Таксите в платено обучение в университетите са се използвали за материално стимулиране на преподавателите. Част от тези приходи са разходи за поддръжка на обучението", уточни проф. Темелкова пред Bulgaria ON AIR.
Гледайте видео с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.