На второ четене парламентът прие промените в Закона за противодействие на корупцията. С приетите текстове отпада квалифицираното мнозинство от две трети от народните представители при гласуването на членовете на Комисията за противодействие на корупцията (КПК).
Досега действащият закон предвиждаше членовете на антикорупционната комисия да се избират от Народното събрание с мнозинство две трети от всички народни представители. Промените предвиждат още Номинационната комисия да може да провежда заседания и да взема решения с гласовете на не по-малко от четирима от членовете ѝ. Измененията в Закона за противодействие на корупцията бяха внесени от Рая Назарян (ГЕРБ-СДС) и бяха приети на второ четене на заседание на комисията по конституционни и правни въпроси вчера.
Измененията влизат в сила от деня на обнародването им. Според сегадействащото законодателство при всеки избор на членове на Комисията се сформира нарочна номинационна комисия от петима независими членове - по един член, предложен от Върховния касационен съд, Висшия адвокатски съвет, Министерството на правосъдието, омбудсмана и от Сметната палата.
По-късно днес се очаква на заседание на парламентарната ресорна комисия депутатите да утвърдят правилата за работа на Номинационната комисия, която според Закона за противодействие на корупцията разглежда мотивираните предложения за членове на антикорупционната комисия и извършва подбор за допустимост на кандидатите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.