"В Закона за предучилищно и училищно образование, който сме предложили за изменение в Народното събрание, се съдържат над 20 различни изменения. Очаква се те да влязат в сила по различно време. За езиковата миграция например ще трябва да разработим програми. Вероятно още през ноември ще влезе забраната за ползване на мобилни телефони от учениците в училище. Това ще стане след приемането на измененията в закона."
Това коментира пред журналисти в Бургас министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който се включи в официалното откриване на обновената сграда на Колежа по туризъм към Бургаския държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров" и участва в последвалия дискусионен форум "Туризъм: образование - бизнес - местна власт".
В изказването си Вълчев допълни още, че в изпита по математика след седми и след десети клас в Националното външно оценяване ще има малко задачи - осем в седми и шест в десети клас. Те ще включат познаване на основни базови понятия от природните науки. "Това ще продължи да бъде изпит по математика, доколкото ще бъде изпит от изцяло математически задачи, но една част от тях ще изискват прилагане на знания от природните науки. Нищо повече от това, което има в учебните програми. Няма да се изисква да знаят формули и да заучават понятия, а само да решат практически задачи", каза министърът.
Той допълни, че по-рано днес е имал среща с целия състав на Районно управление по образованието в Бургас, на която са присъствали и с представители от управленията в Ямбол и Сливен. На нея са били коментирани очакваните резултати и необходимите промени по отношение на образованието.
Министър Вълчев допълни, че ще настоява заплащането на служителите в регионалните управления да се увеличи, защото през последните години то е изостанало в сравнение с това на учителите. "Регионалните управления са ни най-важните структури в системата, защото те виждат какво се случва на терен, а от друга страна трябва да провеждат политиките, които задаваме отгоре. В момента искам от тях да активизират максимум усилия по механизма за съвместна работа на институциите и да апелират към учителите и училищата да се отърсят от културата на заучаване и да се фокусират върху изграждане на уменията, да насърчават културата на иновативно преподаване, насочено към мотивация за учене и да има по-малко формализъм. Когато контролират, да се опитат да оценят доколко се работи с децата и колко усилия са положени, а не дали е попълнен документът", заяви министърът.
По думите му Бургаският държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров" се е надградил и е укрепил репутацията си по време на управлението на ректора проф. д-р Христо Бозов. "Искаме БДУ да се развива и да има повече студенти, въпреки че като цяло провеждаме политика за ограничаване на приема най-вече в стопанските, социалните и правните науки. Имаме положителни резултати в бургаския университет и се надявам новоизбраното ръководство да надгради онова, което правеше досега университетът. Там, където има и добро партньорство с местната власт, още по-добре се случват нещата. Община Бургас и общината, която в най-голяма степен подкрепя висшето образование на територията ѝ", коментира Красимир Вълчев, цитиран от БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Дефицитът в подсектор „Централно държавно управление“ се задълбочава през февруари
Трафикът през Ормузкия проток достига най-високите си нива от началото на войната
Търговията с правата за увеличението на капитала на „Смарт Органик“ започва на 20 април
6-кратен скок на сигналите за изборни нарушения: От 179 през 2024 г. до 1042 днес
Първите изстрели на следващата световна война ще бъдат в Космоса
Сръбското разузнаване: Украйна не е отговорна за експлозивите до "Балкански поток"
Продължава акцията на полицията - отново хванаха пияни и дрогирани шоофьори
Отнеха шофьорската книжка на Явор Божанков за неподчинение при полицейска проверка
177 000 бюлетини пристигнаха в Русе под засилена полицейска охрана
Йотова: Михаил Белчев беляза всеки от нас
Капитанът на Левски проплака: Сгрешихме и няма да е лесно до финала!
Глушкова обърна Крюгер! България дръпна на Южна Африка за Фед Къп
Барса вече "плете мрежа" за Паяка
Без "счупени" и наказани в ЦСКА
Реал трепери: Хари Кейн тренира с Байерн!
Голяма радост в Челси
10 вкусни рецепти за козунак
Как да изглеждате скъпо облечени с малък бюджет
Декорирайте дома си за Великден бюджетно с тези 5 лесни идеи
Италиански козуначен хляб с рикота за Великден
Нисковъглехидратна или нискомазнинна диета – коя е по-подходяща за жените
Д-р Теа Александрова: Най-добрата добавка за имунитет е планината
Украйна порази руски боен кораб и петролна платформа в Черно море
Явор Божанков с нова изцепка, взеха му книжката
КТ "Подкрепа": Над 80% от българите са с по-високи сметки за ток
В две изборни секции във Варна ще се гласува само с хартиена бюлетина
Гюров хвана лопатата за "Седмицата на гората"
Задържаха мъж, влачил куче с бус
Откриха древно селище на маите под водите на езеро в Гватемала
НАСА променя режима на работа на обсерваторията Swift, за да спаси орбитата ѝ
За първи път: Екипажът на „Артемида II“ видя част от далечната страна на Луната
Слънцето „изяде“ най-ярката комета на 2026 година
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната