IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Забравете химическите оръжия. Асад залага на глада

Сирийският режим прилага нова тактика срещу бунтовниците

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Поне към момента опасността от използване на химическо оръжие в сирийския конфликт изглежда отминала. Според сп. „Тайм“ в тази ситуация загубилият сериозна ударна мощ режим на Башар Асад е готов да използва ново оръжие срещу съпротивата: глад до смърт.

В последните месеци правителствените сили блокират предградията на Дамаск, които се владеят от бунтовниците – отрязват пътните артерии, спират телекомуникационните канали, прекъсват водоснабдяването и електричеството.

След достигането на критичната точка в края на август, когато режимът беше обвинен в химическа атака срещу хиляди цивилни, блокадата беше затегната още по-силно, пише „Тайм“.

Така се появиха сериозни опасения, че хората в тези райони са обречени на масов глад и жертвите ще се много повече, отколкото при нападението от 21 август. Вече има няколко смъртни случая вследствие на недохранване, а с наближаването на зимата ситуацията става критична.

Един бунтовнически отряд се е заел с нелеката задача да пробие блокадата около Модамия – градче на 10 км от Дамаск, което е под обсада от повече от 6 месеца.

„Ситуацията е настина много лоша, истинско бедствие“, разказва пред „Тайм“ Ораба Идрис – командир на въпросния отряд от 1 200 бойци. „Липсват неща от първа необходимост. Почти никой няма хляб за ядене. Единствената надежда на хората е ние да им донесем малко пшеница или брашно“, споделя Идрис.

Сред 6-те жертви на глада в Модамия за последния месец има 4 деца. Десетки други са на системи в болнични центрове заради системно недохранване.

А снабдяването с дори и минимални запаси отнема дни на планиране и изпълнение, като за ужас на местните огромна роля за успешния завършек играе късмета. „Всяка мисия е чисто самоубийство“, категоричен е командирът. Но друг изход няма. „От нашата саможертва зависи оцеляването на хиляди невинни хора“, счита Идрис.

Тактиката с блокада е оръжие, което не е нещо ново в Сирия. Един от центровете на опозицията – град Хама е със спряна вода повече от година. Бунтовниците също се възползват от подобни възможности, когато ситуацията го позволява.

Правителството допуска хуманитарна помощ за някои региони, но само храна – медикаменти не се допускат с мотива, че могат да бъдат използвани за лекуването на ранени бойци.

Но никъде обсадата не е толкова жестока, както в Модамия – един от първите градове, по чиито улици започнаха мирни протести срещу режима. „Това е масово наказание за всички, които надигнаха глас“, убеден е Идрис.

Международната хуманитарна организация „Спасете децата“ обяви, че повече от 4 милиона сирийци, половината от които деца, не поемат достатъчно храна на ден.

На всички призиви за допускане на хуманитарна помощ за жителите на Модамия режимът на Асад отговаря, че този град е бастион на терористи, в който живеят много малко цивилни.

От 70 хиляди души преди началото на гражданската война сега градът се обитава от 12 хиляди. Тези, които са останали или нямат пари да избягат, или няма къде да отидат.

Всички положени усилия и ежедневните саможертви на бойците от отряда на Идрис са единствената надежда за хората в Модамия, но дори и така се покриват едва 20% от нуждите на населението.

Когато бойците се върнат с плячка, предават „улова“ на специална комисия, която разпределя благата. В замяна отрядът получава бележка... но не чек или благодарствено писмо, а нов списък с крайно необходими стоки.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Ре(д)акция
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата