IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Най-лесният път за еврозоната - северните страни да излязат


Обратно в новината

Коментари

Напиши коментар Коментари

65
52 до Томас
преди 13 години
Харесвам 4 Не харесвам 0
И ти си *** като повечето българи. Вярват в конспирацията за страхотните предприятия, съсипани специално от незнайните тъмни сили на Мрака. А истината е, че това бяха неефективни, изостанали соц.съборетини, неструващи и пукната пара - и толкова и взеха при приватизацията - кой човек с акъл е очаквал друго? А ти си живей в царството на червените сънищата, наивник!
отговор Сигнализирай
64
vitalius
преди 13 години
Харесвам 1 Не харесвам 0
На господина Стиглиц му препоръчвам да си изкара главата от ***, да остави настрана трудовете на Джон Мейнард Кейнз, и да прочете нещо от Лудвиг фон Мизес или Фридрих Хайек.
отговор Сигнализирай
63
vitalius
преди 13 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
Същото важи и за Швеция. Към 1970-та правителството им харчи около 30% от БВП а към 1993-та около 60%, и за същия период Швеция е паднала от 4-то място по БВП на глава от населението, до 17-то.Шведите изследват проблема и стигат до заключението че увелучението на държавните разходи с 10% от БВП води до намаляване на растежа с 0,5 - 1%.Най-добрия пример обаче е САЩ, след края на Втората световна. След като спират харчовете по войната, икономиката процъфтява, въпреки очакванията за рецесия.
отговор Сигнализирай
62
vitalius
преди 13 години
Харесвам 1 Не харесвам 1
В началото на 90-те, бюджета на правителството на Канада е бил 53% от БВП, и са затъвали в дългове. Тогава обаче правят драстични съкращения, в размер на около 10% от БВП, правят приватизация, и намалят данъците, и тяхната икономика процъфтява, и бе едва засегната от кризата.
отговор Сигнализирай
61
vitalius
преди 13 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
Когато правителствата съкращават разходите си, резултатът винаги е икономически растеж, а не рецесия. Рецесията е оздравителен процес при който след спукването на балон в някой сектор, ресурсите се преразпределят към продуктивни отрасли от икономиката. Правителствата са много добри в надуването на балони, защото като почнат да "стимулират" някой сектор, те изкуствено увеличават цените над реалната пазарна стойност и много хора се втурват да инвестират в този сектор без да има истинско търсене.
отговор Сигнализирай
60
vitalius
преди 13 години
Харесвам 2 Не харесвам 0
Томас, от религията по-голямо робство няма.
отговор Сигнализирай
59
vitalius
преди 13 години
Харесвам 0 Не харесвам 2
"Главните виновници, които са наливали най-безотговорно пари на Гърция, Ирландия, Португалия..."Патилане, стига писа глупости. Задлъжнялите страни сами са си виновни. Максимата - "не е луд тоя дето яде баницата, а тоя дето я дава", важи само когато баницата е безплатна. Гърците, ирландците, португалците и другите са знаели че баницата не е безплатна, а ще трябва да се плаща, и никой не ги е крал на сила да я ядът.
отговор Сигнализирай
58
Томас
преди 13 години
Харесвам 3 Не харесвам 3
Явно *** си заслужават робството. Само глупостта, че цената на тока паднала е достатъчна. Точно примери с чес и еон, с които много хора в България имаха проблеми не са удачни - а бдж умишлено се съсипва, за да бъде приватизирано. но много от обикновените хора са *** - промили са им мозъците, че непременно трябва да се продаде нещо и те го продават - може би бтк е продадена изгодно или спирането на атомната ни е правилно много независими експертизи са доказали, че блоковете на аец козлодуй са надеждни и имат още години живот това са милиарди загуби. Може би балкан се продаде за нужните пари, може би кремиковци или нефтохима или някое от хилядите други предприятия. Такива предприятия масово се съсипват на държавно ниво, за да бъдат откраднати разбирай приватизирани и много от обикновените балъци обясняват как трябвало да бъдат приватизирани.
отговор Сигнализирай
57
Патилан
преди 13 години
Харесвам 4 Не харесвам 1
Този за облигации ли говори.....ценни книжа.....и че печатането на пари за Гърция, било добро решение и да се печата още....??? Главните виновници, които са наливали най-безотговорно пари на Гърция, Ирландия, Португалия и други закъсали длъжници, са големите френски и германски банки, плюс подгласнички от Холандия, Великобритания и още няколко богати държави. Щом изпищяха, че имат несъбираеми кредити за стотици милиарди, техният проблем се превърна в проблем на собствените им правителства, които усетиха риск от дестабилизация на националните си икономики, както и на еврозоната в цялост. Еврозоната изпадна в катастрофална криза, защото бе зачената на честна дума и без имунна система срещу злоупотреби. Нейният механизъм за самоконтрол бе пожелателен и разчиташе, че правителствата не лъжат. Оказа се, че някои лъжат на едро, и то от самото начало на общата европейска валута, като вкарват държавите си в свръхзадлъжнялост. Сега проличава, че всичко се е знаело от самото начало, но най-големите държави от Еврозоната съзнателно са си затваряли очите. Тоест, едни са лъжели нагло, а други са искали лъжата да мине. Защо? Защото големите банки, които са отпускали кредити и които имат влияние върху правителствата в своите държави, са заинтересовани да пласират колкото може повече от своята "стока-евро". А тяхната стока са парите, които продават по-скъпо, отколкото струват. Логиката им бе следната: вземаш парите сега, харчиш ги веднага, осигуряваш си комфорт, а дълговете ще ги плащат други, когато няма да си на власт. Правилото е: взимай повече, за да се тревожи след време онзи, който ги е дал, а не който ги е взел !?
отговор Сигнализирай
56
52 до Томас
преди 13 години
Харесвам 3 Не харесвам 2
Инфраструктурата може и да е държавна... ако държавата е Швейцария! За нашите държавни кочни, обречени на разруха и кражби, приватизацията е единственото спасение! Вземи например ЕОН, ЕВН - без инвестициите и оптимизациите им, през строителния бум щеше да има тотален колапс на ел.снабдяването! Отделно цените паднаха (друг въпрос, че държавата преди не изискваше цялата цена, затъвайки в дългове и разруха). А обратен пример е БДЖ - какво има да се обсъжда?
отговор Сигнализирай
Новини