Дали една от най-големите гробници, откривани някога в Гърция, в земите на Александър Велики, ще разкрие тленните останки на близък на известния завоевател? Археолозите никога досега не са били така близо до това да проникнат във вътрешността на мавзолея и тайната несъмнено да бъде разкрита, пише Софи Макри от АФП.
Посещението на гръцкия премиер Андонис Самарас миналата седмица в Северна Гърция на мястото на разкопките в Амфиполис поднови спекулациите за това какво крие впечатляващата надгробна могила, разположена на стотина километра от Солун.
Внимателните разкопки в земите на древна Македония продължават от много години. Работата бе прекъсната за известно време от изчерпването на средствата, свързано с кризата.
Но според гръцкия в."Катимерини" само две стени делят вече археолозите от вътрешността на гробницата. "Нужни са две до три седмици, за да се влезе в гробницата и да се стигне до заключенията", заяви миналия четвъртък министърът на културата Костас Тасулас.
Колкото и да е "нетърпелива" да проникне в гробницата, археоложката Катерина Перистери, която ръководи обекта, подчерта обаче, че "разкопките налагат свой график" и че е трудно да се предвиди точният момент, когато загадката ще бъде разкрита, посочи гръцката информационна агенция АНА.
Премиерът консерватор изрази своята сигурност, че се намира пред "много важна находка" в един район по-малко известен, отколкото античните храмове в Южна Гърция, но който от 70-те години насам е територия на големи археологически открития.
Със своите гори, езера, реки, златни и сребърни мини, сегашният район на Централна Македония в Гърция е съставлявал центъра на царството на Александър Велики /356-323 г. пр.Хр./.
Каква личност е получила честта да почива от 2500 години насам под внушителна триметрова надгробна могила, защитена от близо 500-метрова ограждаща стена, изградена от мрамор, транспортиран от остров Тасос /северната част на Егейско море/.
Хипотезите говорят за Роксана, персийската съпруга на Александър, за Олимпия - майката на царя или за един от неговите съратници и генерали.
"Със сигурност става дума за гроб, датиращ от времето след смъртта на Александър, но не се знае на кого е ", казва Катарина Перистери.
След смъртта на Александър във Вавилон Роксана и нейният син са били убити през 310 г. пр.Хр от генерал Касандър, който става цар на Македония.
Лъвът на върха на стената, двата сфинкса на входа на гробницата, датирани между 325 и 300 г. пр.Хр, свидетелстват за "впечатляващия" характер на паметника, посочва Перистери.
Александър III Македонски, роден в древната Пела, обучаван от Аристотел до 16-годишна възраст, е създал на 30-годишна възраст една от най-големите империи в античния свят, която се е простирала от Йонийско море до Хималаите.
Едва през 1977 г. във Вергина, на запад от Солун, бе разкрита непокътната гробницата на Филип II, неговия баща.
Шансовете гробът в Амфиполис да е този на Александър, чието локализиране отдавна вълнува въображението на историците, са почти нулеви, според археолозите. След неговата смърт на 32-годишна възраст тленните му останки били погребани в Александрия, в Египет, без нито едни разкопки да са потвърдили този сценарий.
Любителите на историята не са единствените, които следят внимателно резултатите от разкопките в Амфиполис. Наследството на Александър е в центъра на отдавнашния спор между Атина и Скопие, столица на малката балканска държава на северната граница на Гърция, която не успя да получи официалното си международно признание под името Македония.
От провъзгласяването на независимостта на бившата югославска република през 1991 г. насам Гърция блокира нейното присъединяване към ЕС и НАТО, обвинявайки я в присвояване на нейната култура и специално на личността на Александър Велики.
Атина протестира, когато летището на Скопие бе прекръстено на "Александър Велики" и при откриването през 2011 г. на статуя на завоевателя на основния площад на македонската столица.
В разгара на напрежението между двете страни през 90-те години една малка гръцка неонационалистическа партия бе начело в патриотичната треска. Тя се ръководеше от бъдещия премиер Андонис Самарас.
/БТА/

Дигитализация и клиентско преживяване: Ролята на финтех сектора
Какво стои зад стратегията на Безос за AI трансформация на традиционни индустрии?
ЕЦБ ще започне нови проверки на излагането на банките към частния кредит
Европейските фондови пазари неглижираха развитието на конфликта в Иран
Украйна съобщи за унищожаването на установка на "Циркон", разположена в Крим
Икономиката на ЕС - от глобализъм към протекционизъм
Румен Радев, АИКБ: Нужен е ясен пакет от мерки, а не символични компенсации
Централна емисия
Централна емисия
Квантовите тайни: Защо вселената се дели, а не се копира
Експерти: Координационното звено няма да реши проблема с купения вот
Министър Христанов смени шевовете на ИАРА и ИАЛВ
Берое шокира ЦСКА, Левски на полуфинал
Испански гранд има нов треньор
Разкриха плановете за връщането на Малена Замфирова в България
Чутовна издънка и грандиозен скандал в Реал Мадрид заради Мбапе
Важна информация за Фейгин
Модрич подкрепи Чилич в Маями
Дневен хороскоп за 25 март, сряда
Gladen.bg представя новото поколение онлайн пазаруване – по-бързо и по-персонализирано от всякога
Цветове за добро настроение през пролетта
Здравословно пилешко с лимон, билки и зеленчуци
Женски хороскоп за април 2026
„Пролетна супер седмица“ стартира в Практикер
Български астрономи откриха нова свръхземя
България е сред най-големите търговски партньори на Иран – четвърти по внос, осми по износ
ЦРУ и Мосад допуснаха фундаментална грешка при подготовката на войната в Иран
Доклад: Лавинообразен ръст на дрогирани и неправоспособни водачи през 2025 г.
Българи масово купуват имоти в Кавала, вдигнаха цената до 2000 евро на квадрат
Във Варна ще вали до Цветница
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар
Товарният кораб „Прогрес-94“ се скачи с Международната космическа станция
Руският аналог на Starlink вече има 16 сателита в орбита
Artemis II: Поглед отвътре към мисията, която ще отведе човечеството по-далеч от всякога