Напоследък в руската преса започна да се прокарва следното мнение: сирийският президент Башар Асад все повече излиза от контрола на Москва. Според това становище Москва иска от Асад да сключи мир в рамките на женевския процес, докато той настоява за военна и политическа подкрепа.
Например, когато руското министерство на външните работи призова "всички партньори" да поддържат споразумението за прекратяване на враждебните действия, постигнато по-рано този месец в Мюнхен, Асад вместо това обяви, че ще продължи да се сражава, докато не си върне цялата територия на Сирия. И през последните дни се появиха няколко заглавия като "Асад не иска да се присъедини към обявеното от Русия примирие", пише Ана Боршчевская* във "Форбс".
Все пак някои руски анализатори изразиха несъгласие с този възглед. Александър Шумилин, директор на Центъра за анализ на близкоизточни конфликти в Института за САЩ и Канада към Руската академия на науките, смята, че Русия и Сирия играят игра със Запада. "Да се каже, че Асад завлича надолу нещастната Москва, е наивно. Разбира се, той не може да направи нищо без заповед от Москва. Предимно Русия бомбардира в Сирия, не Асад", казва той в интервю за "Новая газета", един от малкото останали независими вестници в Русия.
Противно на позицията на Москва, че всички бунтовници в Сирия са терористи, Шумилин писа през октомври 2015 г., че съществува умерена сирийска опозиция. Той разкри, че повечето от руските въздушни удари не са били срещу "Ислямска държава". "Формира се нерадостна картина: умереният фронт срещу Асад започва да бъде притискан от две страни - правителствената армия при поддръжката на руските ВВС от запад и . . . терористите от ИД от изток".
Политическият анализатор Андрей Пионтковски описва поведението на Русия в Сирия като "абсурдна жестокост", която "ще отрови за векове" отношенията на Русия с ислямския свят. "Днес вече е невъзможно да бъдат скрити военните престъпления на руските ВВС в Северна Сирия", пише той в блога си в "Ехото на Москва". Даже хората от Кремъл вече не ги крият. Те окончателно възприеха Асадовото определение за терорист - терористи са всички, които се сражават срещу законния президент Асад, който легитимно е убил стотици хиляди свои съграждани, а също членове на техните семейства, съседи, пациенти в болници, ученици в училища, случайни минувачи".
Миналия месец бившият украински външен министър Володимир Огризко писа, че с периодичните си намеци, че желае да се откаже от Асад, Москва всъщност цели да покаже на Запада: "Вижте, ние сме добри, молехме Асад да си ходи, но той не се съгласи". Огризко припомни, че Кремъл действаше по подобен начин и в Украйна, прокарвайки тезата: "Ние се стремим към споразумение, обаче опълченците (проруските сепаратисти) пречат."
Би било полезно да наблюдаваме през следващите седмици дали Асад наистина е излязъл от контрола на Москва или просто Путин и Асад играят доброто ченге-лошото ченге.
* Авторката е сътрудник във Вашингтонския институт (мозъчен тръст за близкоизточната политика на САЩ), където работи главно по теми, свързани с политиката на Русия в Близкия изток.
/БТА/

Инвеститорите пренебрегнаха пазара на облигации и индексите в САЩ затвориха с ръстове
Nio привлича най-голямо внимание сред китайските марки от началото на годината
Унгария ще спре напълно АЕЦ "Пакш" през следващата седмица заради ниските нива на Дунав
Разходите на БНБ за надзор на банките са близо 21 млн. евро за миналата година
Китай одобри разширяване на ядрените си мощности за 25 млрд. долара
Тръмп губи доверие в преговорите с Иран и войната в Близкия изток може да се проточи
4 зодии привличат изобилие и късмет на 1 август
УЕФА спря продажбата на билети за ЦСКА - "Макаби"
Как да се предпазим от Западнонилската треска в Европа
Късна емисия
Рецепта за гювеч с пилешко и зеленчуци на фурна
Късна емисия
Мачовете по телевизията днес, 1 август
Проблем за Макаби преди ЦСКА! УЕФА може да резне израелците
Любо Пенев със силни думи
Юве набира скорост! 2:0 над Ница
Грешка и автогол оформиха 1:1 между Славия и Локомотив София
Левски пусна билетите за първия мач с Кайрат – вижте цените и подробностите
Месечен хороскоп за август 2026
Таро карта за 1 август, събота - Магьосникът
Гадание с карти: Изберете една и вижте какво ви очаква през август 2026
Дневен хороскоп за 1 август, събота
Пухкав и ароматен кекс с глазура за Илинден на 2 август
Шоколадов мус с йогурт - вкусен десерт с 3 съставки
Компютърен тест оценява вероятността за аутизъм с 13 въпроса
Молекулярен профил показва риск от Алцхаймер години преди когнитивния спад
Метформинът потиска клетки на рядко агресивно заболяване на кръвта
Първите дни на кърменето: Защо началото невинаги е лесно?
Кампания насърчава кърменето без рутинно дохранване на бебетата в родилните отделения
МЗ предлага лекарства без разрешение да се прилагат и за профилактика и диагностика
Кои са най-опасните коли на пътя? Вижте какво показва ново проучване
ФК Аксаково приема Черноломец за контрола в събота
Приключи жътвата на ечемика в Добричко
Показват „Реликвите на Калиакра“ във Варна
Новите правила за изкуствения интелект в ЕС влизат в сила от 2 август
И семейство Клуни бяха евакуирани от дома им във Франция заради горските пожари