Европейският съюз наложи нови санкции на Сирия с решение на външните министри в Брюксел. Този път в черния списък са добавени 8 военни и 8 химици, за които се смята, че са разпоредили и извършили последната атака в Хан Шейхун през март, в която загинаха 74 души, а 557 пострадаха от задушаване, причинено от газа зарин.
Според международното разследване Хан Шейхун е ударен от въздуха, а щетите, нанесени на града в северозападната част на страната, в близост до Идлиб, са най-смъртоносни от 2013 г. насам.
Западните страни смятат, че ударът е осъществен от правителствените сили, докато президентът на Сирия Башар ал Асад отрича това. Според руската версия за инцидента, при бомбардировката на Хан Шейхун е уцелен военен склад, в който са се намирали химически оръжия.
С последната "добавка" общо 255 души и 67 компании в Сирия са обект на европейските санкции. Частните лица нямат право да пътуват до ЕС, а евентуалните им авоари в европейски банки са замразени. Става дума за хора, които или директно са обвинени в извършване на жестокости срещу сирийския народ, или са приближени на режима, или пък са роднини на такива хора.
При компаниите – ЕС налага замразяване на сметките, ембарго на вноса и износа на горива, ограничение на инвестициите, износа и технологиите, както и блокиране на сметките на Сирийската национална банка в Европа.
Войната в Сирия предизвика най-голямата бежанска вълна към ЕС в последно време с над 1,5 милиона сирийски граждани, търсещи убежище в Европа и почти 5 милиона в Турция, Йордания, Ливан и други държави от Близкия изток. 12 милиона души са прокудени от домовете си.
Точно преди седмица руският външен министър Сергей Лавров призова ЕС да отмени санкциите срещу Сирия, за да може да се възобнови производството на стоки от първа необходимост и от лекарства в страната.
"Крайно време е ЕС и САЩ да си дадат сметка за хуманитарните последствия от санкциите си срещу Сирия. Това е ненормална ситуация, която пречи на подновяването на производството в страната на стоки за ежедневна употреба, включително на фармацевтиката, която беше развита в Сирия", коментира Лавров след среща с първия дипломат на ЕС Федерика Могерини в Брюксел.
Изказването на Лавров предизвика скандал, след като Могерини прекъсна преводача му, за да обясни, че ЕС е най-големият международен хуманитарен донор в Сирия с над 9,4 милиарда евро заделени за облекчаване на живота на сирийските граждани, доставка на храни и лекарства и че санкциите не са насочени срещу сирийските граждани, а срещу "конкретни лица, отговорни за положението".
Брюксел обещава да даде повече, ако на мирните преговори под егидата на ООН в Женева, се постигне споразумение за продължаващата седма година гражданска война.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕЦБ иска от банките да оценят как войната в Иран влияе на клиентите и дейността им
Опънхаймър от Goldman: Езикът на централните банки стана агресивен
БНБ пуска колекционерска монета „150 години от рождението на Кръстьо Сарафов“
Търговският дефицит на България е нараснал с 1% на годишна база през януари
ЕС: Един лидер не спази думата си
Wall Street се насочва към четвърта поредна седмица на загуби*
Дечев: Работи се енергично срещу купения вот, вече има 45 дела
Тренировки на открито и високи стандарти в SENSHI лагера във Варна
Борисов: Без САЩ не можем да се справим със заплахите
Шеф в БФС разкри голямата цел на българския футбол
Тренировки на открито и високи стандарти в SENSHI лагера във Варна
Официално! Локо Пд има нов шеф
Смелото сърце на кикбокса Жулиен Риков с интервю за bTV
Роналдо аут за Португалия
Звезда на България „отряза“ Сашо Димитров за турнира в Джакарта
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
Чък Норис почина на 86 години
Означава ли потта, че тренировката е по-ефективна
Домашните хакове, които помагат да бъдем по-здрави
Постна баклава за Благовещение
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Окръжен съд–Варна отчита висока ефективност
Възстановяват маршрута на автобусна линия №7 от утре
Тъжна вест! Чък Норис почина на 86 години
Пускат през април автобусите между "Аспарухово" и "Галата"
Жулиен Риков пред bTV: Смелото сърце на кикбокса
Актуализираха таксите за музейните обекти към РИМ-Варна
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната
Космическо чудо: Мисията Proba-3 е спасена след месец „клинична смърт“
Сблъсък на две планети с размерите на Земята е наблюдаван на 11 хил. светлинни години от нас
Пролетното равноденствие: Кога точно настъпва?