IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Защо на Мексико ще му е трудно да се вслуша в призивите на Тръмп за картелите

Страната постигна успех в спирането на имиграцията през последната година

Защо на Мексико ще му е трудно да се вслуша в призивите на Тръмп за картелите

Снимка: БГНЕС/ EPA

Планът на новоизбрания президент Доналд Тръмп да наложи мито от 25% върху стоките в Мексико, освен ако не спре трафика на фентанил и нелегалната миграция, рискува търговските партньори да се сблъскат заради неразрешимо предизвикателство и за двете страни, пише The Wall Street Journal.


В навечерието на новите търговски преговори, най-голямата слабост на Мексико е историческата му неспособност да се изправи срещу могъщите наркобанди, които контролират около една трета от страната. Мексико постигна успех в спирането на имиграцията през последната година, но прекратяването на контрабандата на наркотици може да се окаже невъзможна задача, отчасти поради силното търсене в САЩ

Фентанилът е евтин за производство и лесно се пренася контрабандно. В някои големи райони на Мексико организираните престъпни групи доминират над местните и държавни служители. Различни опити за борба с бандите, понякога с подкрепата на САЩ, доведоха до насилие у дома, без да навредят на бизнеса с наркотици.

При бившия президент Андрес Мануел Лопес Обрадор мексиканското правителство до голяма степен избягваше стратегията на пряка конфронтация с престъпните организации в страната и се опитваше да се справи с неравенството и бедността, които според него бяха причината за насилието. Стратегията, известна като „прегръдки, не куршуми “, не успя да спре потока от наркотици към САЩ, както и насилието в Мексико. Неговият наследник, Клаудия Шейнбаум, която пое поста миналия месец, ще бъде изправена пред вътрешен натиск да не капитулира пред заплахите на Тръмп. "Ние преговаряме като равни, тук няма подчинение", каза тя във вторник.

Заплахата на Тръмп да наложи това, което би се равнявало на икономически санкции на най-големия му търговски партньор без двустранна стратегия за справяне с мощните наркобанди, може само да добави нестабилност към и без това напрегнатите отношения. Двустранното сътрудничество би било възможност и за двете страни, но едностранните действия на САЩ ще се възприемат като заплаха от Мексико, каза Едуардо Гереро, консултант по сигурността в Мексико Сити. Някои републикански депутати изразиха оптимизъм относно изграждането на по-силни връзки в областта на сигурността с Мексико при президента Клаудия Шейнбаум.

"От трите въпроса за преговори, миграцията, търговията и сигурността, сигурността е най-сложната", каза Гереро. "Може да се разглежда като заплаха, защото може да засегне териториалния суверенитет на Мексико. Това е исторически въпрос."

Отговорът на Шейнбаум идва след като през последните месеци все повече републиканци се присъединиха към Тръмп в предлагането на все по-драстични мерки като военни действия на САЩ в Мексико срещу наркокартелите.

"Ние не произвеждаме оръжия, не консумираме синтетични наркотици, но за съжаление, ние сме тези, които страдат от смъртните случаи поради престъпления в отговор на търсенето на наркотици от вашата страна“, каза Шейнбаум, четейки от писмо адресиран до Тръмп, който ще бъде доставен в сряда.

Сигурността е по-голям проблем за отношенията на Мексико със САЩ, отколкото Китай или имиграцията, каза Хорхе Кастанеда, бивш мексикански външен министър и експерт по двустранните отношения. Той се усъмни дали отговорът на Шейнбаум ще бъде успешен с Тръмп. „Те очевидно не са подготвени за това и просто изнасят лекции на американците, нещо, което повечето американци ненавиждат“, добави той.

Заплахите за тарифите на Тръмп и отговорът на Шейнбаум повишават риска „някои грешни изчисления в едната или двете части, по отношение на реториката, да се изплъзнат извън контрол“, каза Крейг Диър, който е служил в началото на първата администрация на Тръмп като старши директор по въпросите на Западното полукълбо в Съвета за национална сигурност. „Дългосрочните разходи ще надвишат значително краткосрочната полза.“
Дори перспективата за военни действия на САЩ би разстроила чувствителното партньорство в областта на сигурността, на което двете страни разчитат, казват настоящи и бивши американски служители.

По време на кампанията през 2024 г. Тръмп обеща да разбие могъщите картели в Мексико, които САЩ държат отговорни за контрабандата на по-голямата част от фентанила, убил десетки хиляди американци – сравнявайки ги с ислямистката терористична група ISIS. "Време е Америка да води война срещу картелите", каза Тръмп. Тогавашният президент Лопес Обрадор каза, че Мексико "няма да позволи на никое чуждо правителство да се намеси на наша територия, още по-малко да позволи на въоръжените сили на правителството да се намесят". Въпреки това той успя да установи работни отношения и да развие личен афинитет с Тръмп.

През 2019 г. Тръмп каза, че ще наложи мита от 25% върху всички вносни стоки от Мексико, освен ако правителството не предприеме мерки за ограничаване на потока от мигранти към границата на САЩ. Мексико се поддаде на натиска на Тръмп и разположи хиляди членове на Националната гвардия, за да овладее миграционната вълна. Този път книгата може да не работи, казват експерти по сигурността.

Едностранните военни действия на САЩ биха хвърлили отношенията между двете страни в безпрецедентна криза, застрашавайки дълбокото партньорство в икономиката и сигурността, което някогашните взаимно подозрителни съседи изградиха през последните три десетилетия. "Ако мислим, че нещата са лоши по отношение на наркотиците и имиграцията, сега се намесете в Мексико и гледайте какво ще се случи", каза Диър, бивш служител на администрацията на Тръмп. „Можете да извършите сто, хиляди удари с дронове. И нашето искане ще гарантира непрекъснатия поток от наркотици в страната.
Търговските заплахи на Тръмп също могат да повлияят на неотдавнашните усилия на САЩ да установят по-добри работни отношения с администрацията на Шейнбаум, отколкото имаше с нейния предшественик.

Някои законодатели от собствената партия на Тръмп изразиха оптимизъм за изграждането на по-силни връзки в областта на сигурността с Мексико при Шейнбаум. „Възможностите са по-добри от предишната администрация, само въз основа на нашите взаимоотношения с някои от най-добрите хора по сигурността на Шейнбаум“, казва конгресменът Дан Креншоу. „Тя има репутация на малко по-прагматична и по-малко идеологична.“
Новоизбраният президент Доналд Тръмп има дълъг списък от политически цели, които иска да изпълни в „ден първи“.

Висши мексикански служители се надяват, че Омар Гарсия Харфуч, наскоро назначеният министър на сигурността на Мексико, може да успее да обезоръжи латентната заплаха от едностранни военни действия на САЩ. Гарсия Харфуч, който беше началник по сигурността в Мексико Сити, когато Шейнбаум беше кмет, има дълга история на работа с американските служби за сигурност.

Бивш американски служител, участващ в прехода на Тръмп, предвижда да предостави на мексиканските власти информация за престъпни мишени с висока стойност, което прави имплицитно, че провал на Мексико ще даде на САЩ зелена светлина да действат едностранно, една от многото възможности, които САЩ могат да упражнят преди натискане на бутона, каза той.

За да избегне военно нахлуване на САЩ, Мексико трябва да действа самостоятелно срещу картелите, каза Томас Анхелес, пенсиониран мексикански генерал и бивш заместник-министър на отбраната.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата