Тържествата в Дамаск бяха прекъснати от шепот. В покрайнините на града беше намерена врата, а отвъд нея се намираше огромен подземен комплекс, дълбок пет етажа, съдържащ последните затворници от режима на Асад, които се задъхваха.
Колите препускаха към затвора Седная, известен сред местните като "човешката кланица" - най-известният комплекс за изтезания в огромната мрежа от центрове за задържане на сирийското правителство. The Guardian се оказва на мястото, когато трафикът спря и между спуснатите прозорци се разпространиха слухове: "има 1500 затворници, намерени под земята, които се нуждаят от спасяване, може би вашите близки са сред тях". Колите бяха изоставени край пътя и хората тръгнаха пеша.
Снимка: Getty Images
Процесия, осветена от хиляди телефонни "факли", премина през портите на затворническия комплекс, който, докато бунтовниците не поеха контрола над съоръжението по-рано в неделя, гарантираше влизане, но не и излизане. Семействата се скупчиха около огньове в земята на затвора, за да се стоплят, като същевременно държаха под око вратите на затвора, за да видят дали могат да разпознаят лицата, които излизат.
Бунтовниците се опитаха да спрат хората да влязат в самия затвор, стреляйки във въздуха, но тълпата се втурна напред без да бъде обезпокоена.
The stream of footage from inside Sednaya and other prisons is beyond overwhelming. Freedom to inmates in jails for decades.
There are no words.pic.twitter.com/7112EdiHko
— Arwa Ibrahim (@arwaib) December 9, 2024
Вътре хората обикаляха из лабиринтното съоръжение, движейки се от клетка към клетка, търсейки някаква следа, която да им подскаже къде може да са техните роднини и приятели. Те се надпреварваха да открият скритото подземно крило – което нарекоха "червеното крило" – на фона на страховете, че затворниците гладуват и се задушават от липса на въздух.
"В семейството ми има трима изчезнали. Казаха ни, че има четири нива под земята и че хората се задушават вътре – но ние не знаем къде е", казва Ахмад ал-Шнейн, докато претърсваше коридора на затвора, пред The Guardian. Тези, които излязоха оттук, изглеждаха като скелети. Така че представете си как ще изглеждат тези под земята."
Затворът изглежда е построен, за да предизвика усещане за безвремие
В центъра му има вита стълба, която от приземния етаж изглежда безкрайна. Стълбището е оградено с метални решетки и отвъд тях големи еднакви трезорни врати, през които минават трите крила на съоръжението. Според бунтовническите бойци всяко крило се е специализирало в различна форма на изтезания. Няма прозорци към външния свят.
В неделя хората се тълпяха около металното стълбище, влизаха и излизаха от различни врати, но винаги се връщаха към центъра. Джихадистите не изглеждаха по-добре информирани. Един най-накрая беше намерил карта и тълпи се скупчиха около него, докато той се взираше в широкия половин метър хартиен документ, чиито драсканици бяха почти нечетливи.
Снимка: Getty
Тесните килии бяха затрупани с одеяла и дрехи, изхвърлени, когато затворниците бяха внезапно освободени от бунтовниците по-рано през деня. Някои килии имаха издълбани рески в стените, където бяха натъпкани допълнителни затворници. Видеозаписи показват как бойци освобождават затворнички в неделя, които трябваше да бъдат насърчени да напуснат, неспособни да повярват, че наистина излизат.
The images coming out Sednaya Prison should haunt us for ages to come, thousands trapped beneath layers of structures, never seeing the light of day.
Detainees held without charge in solitary confinement, left to rot. This is the "Human Slaughterhouse" of Syria. pic.twitter.com/Q6ghSIxv49
— Rami Jarrah (@RamiJarrah) December 8, 2024
Тесните килии, не повече от няколко метра в ширина, са били пълни с повече от дузина хора наведнъж, не оставяйки място за лягане, според правозащитни групи. Виковете на измъчвани затворници се чуваха по коридорите.
Според Amnesty International до 20 000 затворници са били държани в Седная, повечето от тях затворени след тайни фалшиви процеси, които са продължили не повече от няколко минути. Оцелелите от затвора разказаха за брутални ежедневни побоища и изтезания от страна на затворническата охрана, включващи изнасилване, електрошокове и други мъчения. Много от тях били измъчвани до смърт.
Оцелелите казаха, че пазачите налагат правило за абсолютна тишина в затвора. Но ако арестантите не можели да говорят, можели поне да пишат. Стените на килиите са покрити с надраскани ръкописни съобщения. Tab, khadni. Стига вече, просто ме вземете, гласи едно съобщение.
Друг лист хартия, намерен на земята, разкъсан и стъпкан, описва подробно смъртта на затворник, изглежда разказана от друг задържан, който е искал да документира смъртта на своя приятел.
В бележката, написана от 63-годишен затворник, подписал се като Мохамед Абдулфатах ал Джасем, се казва, че е видял друг затворник - чието име не се чете - да пада и да си удря главата след като е припаднал. Той оставил телефонен номер на бележката, на който да се обади човекът, който я намери, но никой не вдигна, когато екипът на Guardian позвъни.
В хаоса на бягството от затвора били взети записи от семейства, търсещи роднини. Всяка книга, пълна с имена и други подробности, се изнасяше от затвора, където се събираха групи от хора и проверяваха дали познават някой споменат. Правозащитните групи предупредиха, че записите трябва да бъдат запазени по подреден начин, така че съдбата на около 136 000 души, арестувани от режима на Асад, да може да бъде документирана.
Снимка: Getty
Някъде в затвора започнаха да се чуват викове и хората започнаха да бягат. Някой беше разбил една врата и каза, че е чул глас отдолу. Бойците викаха за спокойствие, докато стотици крещяха да видят кой може да е долу. Те се захванаха за работа, а звънът на лопата срещу катинар отекна в металната крепост.
Dozens of young girls leave Sednaya prison in shock at the man's words asking them to leave and return home as if they were born in prison
— Hiba karm (@Hibakarm) December 8, 2024
woman was afraid and said Assad regime will know that they escaped and bring them back.
say that Assad has fallen
They don't believe it. pic.twitter.com/6iJdlC6av3
Сирийската гражданска защита публикува в понеделник изявление, в което се казва, че въпреки интензивното претърсване в съоръжението не са открили никакви затворници, задържани под земята. Те предупредиха хората да не се надяват, докато се разпространяват слухове и дезинформация.
Снимка:Getty
За мнозина Седная беше последната надежда да намерят изчезналите близки
Ямен ал-Алай, 18-годишен от провинцията на Дамаск, който напуска Седная, каза, че е ходил от затвор на затвор, за да търси чичо си, който е изчезнал през 2017 г.
"Пристигнахме днес и търсихме, но не намерихме нищо. Тези в червеното крило все още не са открити", каза Алай, обещавайки да се върне на сутринта.
Докато хората напускаха Седная в късните часове на нощта, хиляди други все още идваха от Дамаск. Един мъж, който влезе, попита друг, който си тръгваше: "Намери ли някого? Появи ли се някой нов?". Мъжът отговори тихо: "Не, но се надявам утре".
Междувременно "Белите каски", група за гражданска защита в Сирия, обяви, че ще даде награда от 3000 долара за всеки, който предостави информация, която директно води до идентифицирането на тайни затвори, използвани преди това от режима на Асад.
В публикация в X групата се обръща специално към бившите служители по сигурността и тези, работещи в отделите за сигурност, и ги уверява, че тяхната самоличност ще остане скрита.
"Белите каски" също молят семействата да не копаят в самите затвори, тъй като това може да доведе до унищожаване на физически доказателства, необходими за „подкрепа на усилията за справедливост“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.