Обединеното кралство се присъедини към 78 държави, които направиха съвместно изявление в подкрепа на Международния наказателен съд (МНС), след като президентът Тръмп разреши санкции срещу „нелегитимните и неоснователни действия на трибунала, насочени срещу Америка и нашия близък съюзник Израел“, пише The Times.
Санкциите на Тръмп заплашват да „увеличат риска от безнаказаност за най-тежките престъпления и заплашват да подкопаят международното върховенство на закона“, се казва в изявление, публикувано от мисията на ООН в Люксембург.
То беше подкрепено от десетки членове на МНС, включително Обединеното кралство, Германия и Франция. Подписалите я страни обещаха своята „непоколебима подкрепа за независимостта, безпристрастността и почтеността на МНС“.
В изявлението се добавя: „Санкциите биха могли да застрашат поверителността на чувствителна информация и безопасността на участващите лица, включително жертвите, свидетелите и съдебните служители, много от които са наши граждани.“
Сред 46-те отсъстващи членове на подписалите споразумението бяха Италия, Австралия и Унгария. Виктор Орбан, унгарският министър-председател, подкрепи стъпката на Тръмп, като написа в социалната мрежа X, че страната му ще „преразгледа какво правим в международна организация, която е под санкциите на САЩ“.
Тръмп, който направи подобен ход през първия си мандат, издаде указ с подробно описание на санкциите два дни след като прие в Белия дом Бинямин Нетаняху, израелския премиер, който е издирван от съда за предполагаеми военни престъпления в Газа. Наред с Нетаняху съдът издаде заповеди за арест на Йоав Галант, бившия му министър на отбраната, и на командир на "Хамас".
Заповедта за санкции - която замразява активите на служителите на съда и им забранява да посещават САЩ - беше широко очаквана и съдът се подготви за нея, като изплати заплатите три месеца предварително.
Въпреки че имената на лицата, срещу които са наложени санкциите, все още не са оповестени, очаква се един от тях да бъде главният прокурор на МНС, британският адвокат Карим Хан КС.
МНС отговори, като обеща да продължи да осигурява „справедливост и надежда“ по целия свят.
„Международният наказателен съд осъжда издаването от САЩ на изпълнителна заповед, целяща да наложи санкции на негови служители и да навреди на независимата му и безпристрастна съдебна работа“, се казва в изявление на съда, базиран в Хага, от петък.
„Съдът стои твърдо зад своя персонал и обещава да продължи да предоставя правосъдие и надежда на милиони невинни жертви на жестокости по целия свят. Призоваваме нашите 125 държави - страни по делото, гражданското общество и всички народи по света да се обединят в името на справедливостта и основните права на човека.“