IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

По-слабият долар, близо до тригодишно дъно спрямо еврото, е лоша новина

Инвеститорите изоставят долара и държавните облигации, уплашени от търговската война

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Щатският долар е ранна жертва на търговската война на президента Доналд Тръмп между Америка и света. Доларът е загубил почти 10 процента от стойността си от деня на встъпването в длъжност, като повече от половината от този спад идва този месец след решението на президента да вдигне данъците върху вносните стоки до най-високото им ниво от 1909 г., пише The Washington Post.

По-слабият долар - сега близо до тригодишно дъно спрямо еврото - е лоша новина за пътуващите в чужбина американци и може също така да влоши инфлацията, като направи чуждестранните стоки по-скъпи. Американските износители обаче трябва да спечелят.

Спадът е особено впечатляващ, тъй като страните, които налагат мита, обикновено виждат повишаване на валутата си. Но колебливото внедряване на тарифните планове на Тръмп - с президента и неговите помощници, които си противоречат за ключови подробности - остави инвеститорите да се съмняват в компетентността на администрацията.

Тези опасения миналата седмица накараха инвеститорите да избягат от долара и държавните ценни книжа на САЩ, исторически убежище по време на финансови кризи.

В часовете преди последните мита на Тръмп да влязат в сила на 9 април, дългосрочните държавни ценни книжа се държаха необичайно.

Инвеститорите обикновено бързат да купуват ултрасигурни съкровищни ​​облигации по време на криза, тласкайки цените им нагоре и доходността (която движи обратно цените на облигациите) надолу. Вместо това, в един момент в петък лихвата по 30-годишните облигации се доближи до 5 процента спрямо 4,4 процента една седмица по-рано.

В същото време доларът също падна, обърквайки традиционните модели и предизвиквайки разговори за исторически пробив от наблюдатели, включително Лорънс Съмърс, бивш министър на финансите.

Тази седмица, след като пазарите се успокоиха, министърът на финансите Скот Бесент отхвърли тези опасения. В интервю в понеделник за Bloomberg Television той каза, че няма „никакви доказателства“, че чуждестранните инвеститори изоставят американски активи, като каза, че са били активни участници в неотдавнашни търгове на държавен дълг.

Дългосрочните доходности се понижиха през последните две търговски сесии, но останаха високи. Тези по-високи лихвени проценти в САЩ може да се задържат, както в Обединеното кралство след бунта на пазара на облигации през 2022 г. заради плана на консервативното правителство да вземе големи заеми, за да плати за намаляване на данъците.

По-високите доходи биха повишили разходите по заемите в цялата икономика. Потребителите биха плащали повече за заеми за автомобили и ипотеки, докато за предприятията ще е по-трудно да осигурят заеми за разширяване и наемане. Междувременно федералното правителство вероятно ще види годишната си лихвена сметка над 1 трилион долара.

Отстъплението на долара, отразено в колебанията на пазара на облигации, е малко вероятно да застраши статута на зелените пари като доминираща световна валута. Централните банки държат в резерв долари на стойност почти 7 трилиона долара, почти три пъти повече от резервната валута номер 2, еврото.

Освен това доларът остава най-широко използваната валута в глобалните плащания. През март финансовите институции са използвали долари за почти 49 процента от трансграничните транзакции, близо до 12-годишен връх, според Обществото за световна междубанкова финансова телекомуникация.

"Доларът е невероятно вкоренен в глобалната финансова система по начини, по които никоя друга валута не е. Внос, износ, вземане на заеми, хеджиране, използване на долара за обезпечение, всички тези неща, за които основните участници в международната икономическа система използват долара, биха били толкова трудни за модифициране", каза Пол Блущайн, автор на "Кралският долар: Миналото и бъдещето на световната доминираща валута".

Чуждестранните инвеститори прекараха последните години в акции и облигации на САЩ, опитвайки се да се възползват от най-бързия икономически растеж в развития свят.

Но тъй като американските активи се търгуват на високи цени, много инвеститори са закъснели да ребалансират своите портфейли. Съединените щати в началото на 2025 г. представляват приблизително една четвърт от световната икономика, но около 65 процента от световната капитализация на фондовия пазар, според Barclays. Непохватната политика на САЩ този месец осигури катализатор за това пренареждане на инвестициите.

"Активите в САЩ се представяха по-добре. Икономиката на САЩ се представяше по-добре. Така че по дефиниция хората държаха много долари. Това, което виждаме днес, е нормализиране на огромното изкривяване към притежаването на американски активи", каза Ерик Робъртсън, ръководител на глобалните изследвания и главен стратег на Standard Chartered Bank в Дубай.

Тъй като ентусиазмът на президента за митата направи САЩ да изглеждат по-рискови, инвестициите в други пазари станаха по-привлекателни.

В Европа германското правителство миналия месец изостави конституционното ограничение на заемите и направи планове за големи разходи, за да стимулира икономиката и да финансира военно натрупване, повишавайки перспективите за растеж. Китай насърчи по-високите потребителски разходи, за да балансира по-добре своя икономически модел, натоварен с износ. А японският 10-годишен държавен дълг предложи най-високата си доходност от 15 години.

Скорошните печалби на швейцарския франк, еврото, японската йена и златото, което се повиши с повече от 7 процента през последните пет дни на търговия, подкрепят идеята, че инвеститорите търсят нови начини да преодолеят сътресенията, отприщени от президента.

И все пак за големите институционални инвеститори отказът от долара не е осъществим.

Пазарът на държавни облигации от 28 трилиона долара е най-големият и най-ликвиден в света, което означава, че инвеститорите могат бързо да продадат своите притежания, ако трябва да съберат пари. За разлика от това, има само 1,4 трилиона долара в немски държавни облигации в обращение.

Алтернативните валути също не успяват. Китайският юан заема все по-голяма роля в световната търговия. Но китайското правителство не позволява на капитала да се движи свободно през неговите граници, което означава, че инвеститорите могат да намерят средствата си в капан.

Еврото също е затруднено. Държавите, които използват еврото, споделят централна банка във Франкфурт, която управлява паричната политика на зоната. Но им липсва общ фискален орган, подобен на Министерството на финансите на САЩ, и общ пазар на облигации.

"Тази липса на фискален съюз вероятно е била ахилесовата пета за еврото. Ще трябва да видите повече фискална и политическа интеграция в Европа, за да може еврото да стане истинска надеждна алтернатива", каза Фредерик Нойман, главен икономист за Азия на HSBC в Хонг Конг.

Твърде рано е да се каже дали чужденците са довели до изтеглянето на долара миналата седмица, каза Марк Чандлър, главен пазарен стратег за Bannockburn Capital Markets в Ню Йорк. Данните на Министерството на финансите, обхващащи транзакциите през миналата седмица, няма да бъдат налични до средата на лятото.

Дори ако ерата на глобалното надмощие на долара оцелее след търговската война, краткосрочните перспективи на валутата може да са лоши. Налагането на широко разпространени тарифи от Тръмп направи рецесията по-вероятна, казват икономисти, което може да навреди на цените на акциите и да накара Федералния резерв да намали лихвените проценти. Това би направило инвестирането в базирани на долари активи по-малко привлекателно.

Междувременно инвеститорите, които бяха изплашени от непредсказуемите маневри на търговската политика на президента, се тревожат какво следва.

Президентът се завърна към практиката си от първия си мандат публично да накара председателя на Фед Джеръм Х. Пауъл да намали лихвените проценти, въпреки вероятните инфлационни ефекти от митата. А някои сътрудници говореха за умишлено отслабване на долара, за да направят американските промишлени стоки по-конкурентоспособни на световните пазари.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата