С влошаването на отношенията между САЩ и Китай Европейският съюз (ЕС) рискува да попадне под прицел. И всеки опит на президента Доналд Тръмп да принуди ЕС да избира между двете страни едва ли ще успее, заявиха експерти пред Newsweek.
Първоначално Тръмп се насочи към широкообхватно повишаване на митата за всички търговски партньори, като Китай бе засегнат най-силно. Той щеше да спре по-голямата част от така наречените „реципрочни“ мита, включително 20-те процента, насочени към ЕС, като същевременно щеше да запази базовите 10 процента за всички страни. Но по отношение на Китай той би се включил в титулярните повишения с президента Си Дзинпин, които достигнаха кулминацията си до 245 процента върху повечето китайски стоки.
Макар че увеличаването на митата изглежда засега е спряло, САЩ нанасят удари по Китай чрез други свои търговски партньори.
Но Кайл Хейнс, асистент в катедрата по политически науки на университета "Пърдю", заяви пред Newsweek, че макар администрацията на Тръмп да се "опитва да принуди Европа да избира между САЩ и Китай", той не очаква Европа да захапе.
Все пак, докато Европа размишлява върху надеждността на широколентовата компания на Илон Мъск Starlink, Брендън Кар, председател на Федералната комисия по комуникациите, каза пред Financial Times, че европейските съюзници трябва да избират между американската и китайската сателитна интернет технология.
Той добави, че Европа е „приклещена“ между Вашингтон и Пекин и може да има „голямо разделение“ между онези, които са съгласни с Китай, и тези, които не са.
„Ако Европа има свое собствено сателитно съзвездие, тогава е страхотно, мисля, че колкото повече, толкова по-добре. Но в по-широк план смятам, че Европа е хваната малко между САЩ и Китай. И е време за избор“, каза той.
Розмари Фут, професор и старши научен сътрудник в катедрата по политика и международни отношения на Оксфордския университет, каза пред Newsweek, че е „трудно да бъдем сигурни за каквото и да било в наши дни предвид несигурността и причудливия характер на правенето на политики в САЩ“.
Въпреки че е малко вероятно САЩ да забият клин между Китай и ЕС, Макс Бергман, директор на Програмата за Европа, Русия и Евразия в Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS), каза пред CNBC, че смята, че е малко вероятно ЕС и Китай да се „обединят срещу САЩ“.
„Потенциалът за икономическо сближаване на ЕС и Китай е ограничен, тъй като и двете са ориентирани към износа икономики и следователно са яростни конкуренти, особено в автомобилния сектор и сектора на чистите технологии“, каза Бергман.
ЕС и Китай са имали исторически турбулентни търговски отношения, белязани от взаимни разследвания и ответни мерки. ЕС например обвини Китай в несправедливи субсидии в сектори като електрически превозни средства и стомана, което доведе до собственото му налагане на мита върху електромобилите.
Междувременно митата на САЩ също предизвикват безпокойство в Европа, че Китай може да пренасочи търговията към ЕС, което ще намали цените и ще затрудни конкуренцията на производителите в блока.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.