IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Фридрих Мерц ли е все още човекът, който ще ръководи Германия?

Мерц посети Париж в сряда за първото си посещение в чужбина като канцлер

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Избирането на нов канцлер в Бундестага винаги е било въпрос на безкомпромисно одобрение, част от хореографията на плавните преходи на властта, с които Германия се гордее. Това е, което нацията иска и очаква, и това е, което Фридрих Мерц не можа да постигне, пише The Times.

За един канцлер, който не успя да осигури абсолютно мнозинство на такъв вот, беше безпрецедентно в историята на Федералната република. Да, Мерц в крайна сметка премина през линията на второ гласуване, но унижението от поражението му на първото препятствие ще бъде трудно за преодоляване. Шепа анонимни бунтовници от задните редици нанесоха трайни щети на авторитета му у дома и на глобалните надежди за стабилно германско правителство.

Като му отказаха необходимото мнозинство на първия тур на гласуване , те също така разкриха крехкостта на неговата коалиция. Той спечели деня след сутрин, изпълнена с паника и сочене с пръст, със зловещи предупреждения за завръщането на смутовете от Ваймарската република и с радостно чакаща крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (AfD), за да вземе властта, ако страната се изправи пред вторите си предсрочни избори.

Алис Вайдел, съпредседател на AfD, заяви, че вотът демонстрира „слабата основа“, върху която е изградена коалицията. 

„Мерц трябва да се оттегли и пътят да бъде разчистен за общи избори“, добави тя. Нейната партия сега е рамо до рамо с консервативната на Мерц в социологическите проучвания.

Изключителните събития се превърнаха в незаличимо петно ​​за бившия финансов директор, който иска да въплъти дългоочакваното обновление на страната си. През март той заяви, че „ Германия се завръща “ и е готова най-накрая да поведе Европа, да се превъоръжи, да върне отслабващата си икономика във форма и да се изправи срещу Путин и Тръмп.

Новината за неуспеха доведе до спад в цените на германските акции и еврото, тъй като инвеститорите разчитаха на инвестиционна кампания, за да извадят най-голямата европейска икономика от рецесия. Холандската банка ING предупреди в изследователска бележка, че надеждата правителството да успее бързо да продължи с инвестициите и реформите е била „разбита“.

ХДС на Мерц размени обвинения с коалиционния си партньор, Социалдемократическата партия, за предателството му при тайното гласуване. Това е пореден знак за разломи, които биха могли да разбият правителството му, докато то е изправено пред трудни решения относно доставките на ракети за Украйна, противоречивото обещание за отхвърляне на търсещите убежище на границата, съкращенията на социалните помощи, данъчната реформа и прилагането на мащабна инвестиционна кампания, финансирана с дълг .

Съществуват спекулации, че Мерц е станал жертва на некоординирано уреждане на сметки, тъй като депутатите са си отмъстили за безмилостната силова политика, която както той, така и лидерът на социалдемократите Ларс Клингбайл, неговият назначен за заместник-канцлер и министър на финансите, са водили, за да сключат коалиционно споразумение.

Бунтовниците може и да не са искали да провалят канцлерския му пост, но коалицията от 328 депутати на Мерц има мнозинство от само 12 души и не може да си позволи твърде много дисиденти. Като допълнителен знак за неговата уязвимост, експертите спекулират, че някои от бунтовниците може да са от неговата собствена партия. Неговият опортюнизъм, агресивна реторика, завои и политически хазарт са го направили врагове в Социалдемократическата партия и са го загубили от приятели в ХДС, която бавно го е приела: той загуби два пъти изборите за лидер на ХДС през 2018 и 2021 г., преди най-накрая да стане председател.

И Мерц, и Клингбайл пренебрегнаха утвърдени партийни фигури при назначенията си в кабинета. Съпредседателят на Клингбайл, Саския Ескен, беше отстранена, а важни постове, като например министерството на икономиката, отидоха при лидери в индустрията.

Новинарското списание Der Spiegel коментира на уебсайта си, че Мерц трябва да се подобри в медиацията и ще трябва да се откаже от отношението си „яж или умри“ към депутатите.

Германският канцлер Олаф Шолц, сълидерът на ГСДП Саския Ескен и назначеният вицеканцлер Ларс Клингбайл на изборите за Бундестаг.

Мерц, бивш изпълнителен директор на американския инвестиционен гигант BlackRock със силни връзки с корпоративния и финансовия елит, никога няма да има силна фен база сред лявото крило на Социалдемократическата партия.

Междувременно мнозина в ХДС не са му простили за обратния му обрат във фискалната политика през март, когато той си осигури подкрепа от Социалдемократическата партия (СДП) и Зелените при парламентарно гласуване, за да отключи над 1 трилион евро нови заеми за увеличаване на разходите за отбрана и възстановяване на разпадащата се инфраструктура на страната. Това беше само няколко месеца след като той изключи възможността за намеса в строгата германска дългова спирачка - 16-годишна конституционна клауза, която ограничаваше публичния дефицит.

Мерц може също да е бил наказан за нарушаване на табу, като е разчитал на подкрепата на AfD при гласуването на Бундестага за убежище на 29 януари, ход, който предизвика обвинения, че е съборил „защитната стена“, издигната, за да държи крайната десница далеч от властта след падането на нацисткия режим. По това време канцлерът Олаф Шолц нарече хода „непростим“.

Следобед Мерц спечели втория тур с 325 гласа, с девет повече от необходимите 316 за абсолютно мнозинство. Но най-интересният и хаотичен ден в германската политика от много години насам хвърли съмнения дали това може да бъде „коалицията на новото начало“, както той я е нарекъл.

След като най-накрая беше избран, видимо облекченият Мерц беше откаран до двореца Белвю, където президентът Щайнмайер официално го назначи за канцлер, поздравявайки го „с малко закъснение, но още по-сърдечно“.

По-късно Мерц омаловажи първия резултат, наричайки го „малък недостатък“. Той каза пред телевизионната мрежа ZDF: „Не знам кои бяха 18-те в първия тур на гласуване, които не гласуваха от редиците на коалицията на ХДС, ХСС и СДП. И няма да ги търся.“

Верен на германската традиция, Мерц посети Париж в сряда за първото си посещение в чужбина като канцлер, преди да отпътува за Варшава.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата