IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Какво означава търговското споразумение между САЩ и Китай за пазарите?

Най-малкото е много по-добре за пазарите САЩ да използват мита

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Има нещо повече от покачващите се акции в понеделник, освен паузата в смилането на китайските мита. Временното премахване на трицифрените търговски мита между Китай и САЩ, докато търговските преговори започват, премахва заплахата от незабавен стагфлационен удар върху икономиката. Това е много добра новина.

Това отива много по-далеч, отколкото инвеститорите смятаха за възможно – не на последно място, защото в петък президентът Тръмп предположи, че 80% мито „изглежда правилно“. Настоящото споразумение намалява допълнителните мита за Китай до 30% , съставени от базата от 10%, която ще бъде удвоена от Китай, плюс 20% мито, предназначено да накара Китай да направи повече в борбата с фентанила.

Но още по-добра причина за такъв голям скок – 3,3% за S&P 500 и 3,1% спад в цената на златото – е, че изглежда, че министърът на финансите Скот Бесент вече контролира търговската политика. Казано по-просто, възрастните са в стаята .

Ралито на фондовия пазар през последния месец не беше чак толкова добро, колкото изглеждаше, защото беше поласкано от спада в стойността на долара. Един от начините да се види това е да се измери S&P 500 по отношение на това колко струва в злато, а не в долари.

Покачването в понеделник промени нещата. Доларът се повиши, а златото падна рязко, отразявайки възстановеното доверие в САЩ. S&P сега купува толкова злато, колкото преди „Деня на освобождението“ на 2 април, когато Тръмп шокира инвеститорите с „реципрочните“ си мита, пише за The Wall Street Journal колумнистът Джеймс Макинтош.

Не се надявайте прекалено. Митата е малко вероятно да се върнат към нивата си отпреди Тръмп. Бесент се застъпва за митата като инструмент за извличане на отстъпки от други страни, особено от Китай. Но той не иска просто бързите победи, за които Тръмп разтръби, когато наложи и след това отмени митата за Мексико и Канада в началото на мандата си.

Вместо това, Бесент се стреми към дълбока реформа на китайската икономика , превръщайки я от меркантилистки износител в потребител и по този начин довеждайки до по-балансирана търговия. Това, меко казано, ще бъде трудно, дори ако Комунистическата партия се съгласи с него. Но ако проработи – и ако други страни, фокусирани върху износа, като Германия, направят същото – това би довело до най-добрия търговски резултат, при който търговският дефицит на САЩ се намалява не защото вносът се срива, а защото износът се увеличава.

Китай от години говори за увеличаване на потреблението като дял от БВП, но напредъкът е малък. Германия е направила малко за стимулиране на частното потребление, но новият канцлер ще увеличи държавните разходи както за военни цели, така и за инфраструктура, което би трябвало да помогне в краткосрочен план.

Ако спрат да отчитат постоянни търговски излишъци, САЩ може би ще успеят да спрат да отчитат постоянен търговски дефицит или поне да отчитат по-малък такъв. Обратната страна на това, че чужденците потребяват повече, е, че изпращат по-малко от спестяванията си в САЩ, така че американците ще трябва да спестяват повече , директно или чрез по-малък фискален дефицит.

Някои в администрацията, включително самият Тръмп, настояват за мита по различни причини: за да увеличат приходите, с които да финансират намаляването на данъците върху доходите и да компенсират САЩ за предоставянето на глобалните обществени блага, а именно военните им средства и статута на долара като резервна валута. Други в Конгреса искат да използват мита, за да ограничат развитието на Китай като стратегически съперник.

Най-малкото е много по-добре за пазарите САЩ да използват мита, за да отворят чуждестранните пазари, отколкото да ги налагат само защото Тръмп е самопровъзгласил се за привърженик на митата. Инвеститорите трябва да стискат палци Бесент да остане начело.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата